Pasty kanapkowe to uniwersalne i pożywne smarowidła, które znakomicie komponują się z pieczywem, mogą stanowić nadzienie do pierogów, naleśników, burgerów, być elementem dekoracyjnym i dodatkiem do różnych potraw. Ich zaletą jest to, że są zazwyczaj atrakcyjne smakowo, zdrowe, doskonale pasują do posiłków domowych, sprawdzają się na piknikach, bankietach i innych spotkaniach towarzyskich.
Miłośnicy past kanapkowych chwalą sobie to, że łatwo i szybko je przygotowywać i przechowywać. Nie bez znaczenia jest to, że smarowidło spożywcze można przygotować z resztek, które zalegają nam w lodówce, dzięki czemu uniknąć można marnowania żywności. Gdy decydujemy się na samodzielne przygotowywanie past kanapkowych w domu, eliminujemy z diety nadmiar cukru, soli, konserwantów, barwników, ryzyko wystąpienia alergii, możemy dowolnie decydować o składnikach naszego posiłku, eksperymentować ze smakami, składnikami i dodatkami, dopasować pastę do własnych preferencji smakowych. Atutem takich past jest m.in. to, że można do nich używać produktów sezonowych oraz to, że osoby będące wegetarianami lub weganami z powodzeniem mogą włączyć pasty kanapkowe do swojej diety, wybierając do nich te produkty, które pomogą im dostarczyć potrzebnych składników odżywczych.
Podstawą do przygotowywania past kanapkowych jest zazwyczaj mięso, ryby, warzywa. Pomysłów na wykonanie smarowidła w Internecie jest mnóstwo. Dużą popularnością cieszą się pasty z kurczakiem, tuńczykiem, łososiem, makrelą, pomidorami, bakłażanami, awokado, marchewką, rzodkiewką, papryką, fasolą, twarogiem, jajkami, serami, hummusem, zielonym groszkiem, ciecierzycą, soczewicą, pieczarkami, orzechami, ziołami. Gdy przejadły nam się tradycyjne kanapki, warto poświęcić kilka minut na przygotowanie pasty kanapkowej, dzięki której nasz posiłek zostanie ubogacony o składniki, które rzadko nakładamy na typowe kanapki. Częstować pastami kanapkowymi warto także obecne przy stole dzieci.
Iwona Trojan
(iwona.trojan@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com