Zarządzenia budżetem domowym nigdy nie jest łatwe, rzadko kiedy też sprawia komuś przyjemność. Spróbuj podzielić swoje wydatki na następujące kategorie, a zobaczysz jak łatwo jest operować domowym budżetem przedstawionym w taki sposób.
Zobowiązania
Tutaj należy wpisać wszystkie comiesięczne opłaty, które nie podlegają zmianom, takie jak czynsz czy opłaty. Postaraj się również tak prze-aranżować swoje opłaty, by, o ile to możliwe płacić na miesiąc w przód, a nie w tył, żeby pozbyć się uczucia ciągłego spłacania zaległych kwot, zamiast nadpłacania kolejnych.
Wydatki mieszane
Pod tę kategorię zaliczamy te wydatki, które nie są takie same każdego miesiąca, na przykład kupno nowego płaszcza czy naprawę samochodu. Nie powinnaś jednak czekać aż coś się wydarzy, a traktować tę kategorię jak poprzednią, czyli zobowiązania i co miesiąc odkładać taką samą sumę pieniędzy, która będzie twoim zabezpieczeniem, gdy wyskoczą niespodziewane wydatki. Myśl o tym jak o swojego rodzaju odwróconych ratach za nowy laptop czy inne większe wydatki.
Spłata długów
Niezależnie czy musisz oddać pieniądze rodzinie bądź znajomym czy bankowi, konieczne jest odkładanie sumy na ten cel każdego miesiąca.
Poprawa jakości życia oraz rozrywka
Choć spłacanie odsetek kredytu czy płacenie za prąd i wodę jest niewątpliwie najważniejszą częścią twojego budżetu, wydatki na przyjemności również grają istotną rolę. Pod tę kategorię podlegają wydatki na siłownie, kosmetyczkę, wakacje, Netflix czy wyjścia do restauracji. Przemyśl jednak czy są wśród nich wydatki, z których możesz stosunkowo łatwo zrezygnować. Jeśli ograniczysz wyjścia do restauracji albo zdecydujesz się sama robić manicure w domu, twoja jakość życia nie obniży się znacząco, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przybliżą cię do zdobycia finansów na realizację któregoś z droższych planów.
Joanna Adamski
(joanna.adamski@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com