Pojawiają się problemy ze snem, z koncentracją, obserwujemy też różne dolegliwości fizyczne, np. bóle głowy.
Przewlekły stres może mieć poważne skutki zdrowotne, może doprowadzić do wielu chorób takich, jak nadciśnienie tętnicze, nerwice, depresja, zawał serca, a nawet choroby nowotworowe. Długotrwały stres powoduje też spadek odporności organizmu, odbija się na naszym wyglądzie, może doprowadzić też do przedwczesnego starzenia się organizmu.
Jak walczyć ze stresem?
Niektórzy z nas potrafią radzić sobie ze stresem, innych stres przytłacza. Istnieją jednak sposoby, za pomocą których możemy walczyć ze stresem. Jednym z nich jest aktywność fizyczna. Już 15 minut ćwiczeń dziennie wesprze nasz organizm w walce ze stresem. Aktywność fizyczna powoduje wytwarzanie endorfin – hormonów szczęścia. Endorfiny zmniejszają dyskomfort psychiczny i rozluźniają napięte mięśnie.
Codzienna porcja ruchu ogranicza negatywne skutki stresu. Napięcie psychiczne znakomicie rozładuje ruch na świeżym powietrzu: spacer, bieganie, jazda na rowerze. Długotrwały stres często przyczynia się do nadwagi. Wiele osób „zajada” stres. Aktywność fizyczna pozwoli zapobiec nadwadze. Warto więc jak najszybciej zapisać się do klubu fitness czy na siłownię.
Jeżeli nie chcemy ćwiczyć w grupie, wolimy spokój, brakuje nam czasu na wyjście do klubu, możemy ćwiczyć samodzielnie w domowym zaciszu. Warto zaopatrzyć się w sprzęt do ćwiczeń i w przyrządy do ćwiczeń. Należy pamiętać o regularności ćwiczeń.
W walce ze stresem ważną rolę odgrywa też odpowiednia dieta. Codzienny jadłospis należy wzbogacać w produkty zawierające magnez, zwłaszcza gdy spożywamy zbyt duże ilości kofeiny. Napięcie wywołane stresem zmniejszyć można też podczas głębokie oddychanie. Innymi sposobami na rozładowanie napięcia psychicznego są: pozytywne myślenie, śmiech, kontakt z przyrodą, spotkania z przyjaciółmi, korzystanie z ulubionych rozrywek.
Fot. Shutterstock
Autor zewnętrzny