Antykoncepcja awaryjna to forma antykoncepcji, którą można zastosować po stosunku płciowym bez zabezpieczenia, aby zapobiec ciąży. Często nazywa się ją pigułką „dzień po”, ponieważ można ją zażyć do 72 godzin po stosunku, chociaż jest skuteczniejsza, im wcześniej jest zażywana. Antykoncepcji awaryjnej nie należy mylić z aborcją, która przerywa istniejącą ciążę.
Tabletka dzień po, skuteczność antykoncepcji awaryjnej, pomoc w niechcianej ciąży lub po odbyciu niezabezpieczonego stosunku
E-recepta na pigułkę w Polsce - jak dostać receptę na tabletkę dzień po
E-konsultacja z lekarzem w sprawie antykoncepcji awaryjnej, skutki uboczne, skuteczność tabletki dzień po
Escapelle, ellaone - sposoby na antykoncepcję awaryjną, rodzaje antykoncepcji hormonalnej
Antykoncepcja awaryjna to forma antykoncepcji, którą można stosować po stosunku płciowym bez zabezpieczenia w celu zapobiegania ciąży. Antykoncepcja awaryjna jest najskuteczniejsza, gdy zostanie zastosowana tak szybko, jak to możliwe. Może nie działać tak dobrze, jeśli jest przyjmowany więcej niż trzy dni po stosunku bez zabezpieczenia. Pigułki antykoncepcji awaryjnej są skuteczne, jeśli są przyjmowane w ciągu 72 godzin od stosunku bez zabezpieczenia, ale są mniej skuteczne, im dłużej są przyjmowane po stosunku.
Pigułki antykoncepcji awaryjnej są najczęstszą formą antykoncepcji awaryjnej. Awaryjną pigułkę antykoncepcyjną można zażyć do pięciu dni po stosunku bez zabezpieczenia, a jej skuteczność wynosi 95%. Aby był skuteczny, należy go przyjąć w ciągu 120 godzin. Tabletka dzień po jest również dostępna w Polsce, ale ma niższy wskaźnik skuteczności niż awaryjna pigułka antykoncepcyjna. Pigułka „dzień po” jest tym skuteczniejsza, im szybciej zostanie zażyta, a najskuteczniejsza jest w ciągu pierwszych 24 godzin. Nie jest przeznaczona do stosowania jako regularna forma kontroli urodzeń.
Tabletki „dzień po” nie należy mylić z pigułką aborcyjną, która przerywa ciążę. Pigułka „dzień po” zapobiega zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik, a pigułka aborcyjna przerywa istniejącą ciążę.
Polski rząd chce, aby antykoncepcja awaryjna była dostępna jako e-recepta, ponieważ pozwoliłoby to zaoszczędzić czas i wysiłek kobietom, które pilnie potrzebują leku.
W Polsce pigułka „dzień po” jest dostępna w sprzedaży bez recepty od 1993 roku. Jednak ta dostępność była ograniczona do aptek z receptą lekarską aż do 2015 roku, kiedy to stało się możliwe sprzedawanie jej przez apteki bez recepty. Ta zmiana prawa spotkała się z kontrowersją ze strony konserwatywnych grup w Polsce, które argumentowały, że nie ma ograniczeń wiekowych w kupowaniu pigułki „dzień po” i że doprowadzi to do wzrostu aktywności seksualnej wśród nieletnich. Polska nie jest pierwszym krajem, który dokonał tej zmiany; podobne przepisy uchwaliły Francja, Włochy i Dania w latach 1999, 2001 i
Polski rząd planuje wprowadzić nowe prawo, które umożliwi kobietom uzyskanie antykoncepcji awaryjnej bez konieczności posiadania recepty. Posunięcie to jest odpowiedzią na orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, że Polska naruszyła unijne prawo, żądając recept na pigułkę „dzień po”.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że polskie prawo narusza prawo unijne, wymagając recepty na antykoncepcję awaryjną. Polski rząd planuje teraz wprowadzenie nowego prawa, które umożliwi kobietom uzyskanie antykoncepcji awaryjnej bez konieczności posiadania recepty.
Istnieje wiele powodów, dla których ludzie mogą potrzebować antykoncepcji awaryjnej. Jednym z najczęstszych jest seks bez zabezpieczenia.
E-konsultacja z lekarzem zapewnia kobietom pomoc medyczną i możliwość zamówienia przez Internet pigułki antykoncepcji awaryjnej, która zostanie dostarczona do ich domu w czasie krótszym niż trzy godziny.
Jest wiele osób, które stosowały antykoncepcję awaryjną i uważają, że jest to bardzo skuteczny sposób radzenia sobie z niechcianą ciążą. Jednak są ludzie, którzy uważają, że nie powinni brać pigułki. Awaryjną pigułkę antykoncepcyjną można zażyć do 72 godzin po stosunku bez zabezpieczenia, ale istnieje możliwość, że nie będzie ona tak skuteczna, jak za pierwszym razem. Dzieje się tak, ponieważ w tym momencie niektóre hormony mogły już opuścić twój system.
Niektórzy ludzie uważają, że ich lekarz nie oferuje żadnych innych metod antykoncepcji, co może sprawić, że poczują, że nie mają wyboru, jak tylko zażyć awaryjną pigułkę antykoncepcyjną. Trzeba omówić z lekarzem skutki uboczne tabletki.
Escapelle to niehormonalny, niechirurgiczny środek antykoncepcyjny podawany przez lekarza. To jedyny środek antykoncepcyjny, który działa przez trzy miesiące i nie zawiera hormonów. Będzie dostępny w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku. Escapelle zawiera dwa leki, Mifepristone i Misoprostol. Mifepristone działa poprzez blokowanie progesteronu, który jest niezbędny do kontynuacji ciąży. Mizoprostol powoduje skurcz macicy i wydalenie jej zawartości, w tym płodu i łożyska.
Ellaone to lek stosowany w zapobieganiu ciąży. Zawiera dwa hormony, etynyloestradiol i lewonorgestrel. Ten lek może być stosowany do antykoncepcji awaryjnej lub jako zwykły środek antykoncepcyjny. Ellaone to niehormonalna pigułka antykoncepcyjna awaryjna. Uważa się, że jest bardziej skuteczny niż zwykła tabletka rano po. Lek nie jest przeznaczony do regularnego stosowania i można go otrzymać wyłącznie na receptę od lekarza.