Kredyt gotówkowy to produkt bankowy, który cieszy się dużą popularnością zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Zainteresowanie takim finansowaniem wynika z kilku aspektów. Dużym atutem tego typu kredytu jest to, że oferuje on elastyczność wydatkowania pozyskanych środków. Przy produktach o charakterze gotówkowym bank nie narzuca bowiem celu, na jaki należy przeznaczyć uzyskane pieniądze.
Zatem w ramach finansowania konsument jest w stanie wyremontować dom, kupić wymarzony sprzęt RTV, wyjechać na wakacje czy nawet podreparować bieżący budżet domowy. Nikt z banku nie będzie oczekiwał od niego uzasadnienia podjętych decyzji zakupowych.
Kolejną zaletą kredytu gotówkowego jest to, że można otrzymać go w miarę szybko i bez zbędnych formalności. Wniosek o przyznanie finansowania da się złożyć nawet przez internet. Gdy do banku wpłynie takie zapytanie, to przeprowadzi on badanie zdolności kredytowej klienta. Następnie instytucja wyda decyzję o udzieleniu środków bądź odmowie wypłaty. Realizacja tego procesu często nie trwa dłużej niż 1 lub 2 dni.
Na szybkość wydawania decyzji kredytowej wpływa między innymi to, że zobowiązanie gotówkowe nie wymaga zabezpieczenia rzeczowego. Bank nie nakłada więc hipoteki (ograniczonego prawa rzeczowego) tak, jak w przypadku kredytu mieszkaniowego lub samochodowego. Tym samym zmniejsza się ilość biurokratycznych działań, które trzeba zrealizować przed wypłatą środków.
Ze względu na, że kredyt gotówkowy nie wymaga zabezpieczenia rzeczowego, banki proponują swoim klientom wykupienie specjalnej polisy. Właściwości takiego produktu dobrze opisuje artykuł, który można znaleźć na portalu pod adresem: https://mamotoja.pl/rodzina/prawo-i-finanse/ubezpieczenie-kredytu-gotowkowego-wszystko-co-powinnas-wiedziec-40047-r1/. Autor publikacji tłumaczy, że polisa jest dobrowolnym ubezpieczeniem, które ma za zadanie chronić kredytobiorcę przed skutkami różnych zdarzeń losowych.
Mowa tu oczywiście o zdarzeniach wpływających na umiejętność spłaty zobowiązania gotówkowego. Zatem chodzi o sytuacje związane z nagłą utratą pracy lub innego źródła dochodu, zachorowaniem na poważną przypadłość czy długotrwałym pobytem w szpitalu.
Jeśli kredytobiorcę spotkają takie niespodziewane okoliczności, to systematyczna oraz terminowa spłata długu może okazać się problematyczna. Wtedy do akcji wkracza ubezpieczyciel i pokrywa koszty kolejnych rat. Dzięki temu konsument nie zalega z oddawaniem należności, a tym samym nie ponosi konsekwencji związanych z brakiem wywiązywania się z umowy. Dodatkowo za sprawą polisy klient zachowuje czystą kartę w Biurze Informacji Kredytowej (BIK-u).
Nieskazitelna historia spłat jest ważna, ponieważ informacje o opóźnieniach w regulowaniu zobowiązań są źle odbierane przez instytucje finansowe. Nieterminowe wywiązywanie się z umowy może skutkować obniżeniem zdolności kredytowej oraz problemami z uzyskaniem finansowania w przyszłości.
Ubezpieczenie kredytu gotówkowego stanowi wartościową ochronę finansową w przypadku wielu nieprzewidzianych okoliczności. Jednak taka polisa jest również dodatkowym kosztem, który trzeba uwzględnić w swoim budżecie. Składka ubezpieczeniowa może być znaczącym obciążeniem, zwłaszcza jeśli raty kredytowe są wysokie nawet bez niej. Dlatego ważne jest dokładne przeanalizowanie oferty ubezpieczyciela, porównanie różnych opcji oraz ocena, czy ewentualne korzyści wynikające z polisy są warte ponoszenia dodatkowych kosztów.
Decyzję o tym, czy opłaca się zainwestować w ubezpieczenie kredytu, należy podjąć indywidualnie. Zależy ona bowiem od potrzeb oraz preferencji każdego konsumenta, a także ryzyka, na jakie jest on gotowy. O polisie na produkt gotówkowy, warto pomyśleć, zwłaszcza gdy ma się niestabilne źródła dochodów. Ubezpieczenie może przydać się także osobom, które pracują w branżach narażonych na wahania koniunktury (aktywności gospodarczej).
Poza tym ubezpieczenie kredytu gotówkowego bywa korzystne w przypadku starszych konsumentów. Wszystko dlatego, że polisa nie chroni jedynie przed zachwianiem stabilności finansowej w przypadku utraty zatrudnienia czy niezdolności do pracy z powodu choroby lub wypadku, ale pomaga także w razie śmierci. W tej ostatniej sytuacji ubezpieczyciel może całkowicie spłacić zadłużenie, a najbliższe osoby zmarłego nie doświadczą dodatkowych obciążeń.
Przed podjęciem decyzji o ubezpieczeniu kredytu gotówkowego, warto poświęcić trochę czasu na wnikliwą analizę warunków umowy takiej polisy. Na tym etapie należy dokładnie przeczytać klauzule dotyczące wyłączeń odpowiedzialności, okresu oczekiwania przed skorzystaniem z odszkodowania czy też procedur zgłaszania roszczeń.
Co więcej, przy wyborze ubezpieczenia powinno się zwrócić uwagę na stosunek, jaki zachodzi pomiędzy wartością składki a oferowaną ochroną. Trzeba sprawdzić, czy zabezpieczenie nie jest zbyt skromne, jak na wysokość proponowanej opłaty. W tym celu dobrze jest porównać kilka ofert i zobaczyć, która z nich wypada najlepiej.
W realizacji takiego zadania pomogą internetowe rankingi kredytów lub niezależni doradcy finansowi. U tych drugich można od razu zasięgnąć porady dotyczącej zrozumienia wszystkich zapisów w umowie ubezpieczeniowej. Specjalista pomoże ocenić, czy dana polisa spełnia potrzeby konsumenta i czy warto w nią zainwestować.