To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania spragnionym wrażeń globtroterom województwo małopolskie. Poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne zlokalizowane w pobliżu Krakowa.
Zaplanuj wakacyjny wyjazd już dziś – z pomocą AccorHotels.
Jaskinie Ojcowskiego Parku Narodowego
Utworzony w 1956 roku Ojcowski Park Narodowy (OPN) mieści się w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. To najmniejszy z polskich parków narodowych – zajmuje niecałe 22 hektary. Na jego terenie znajduje się kilkaset jaskiń będących miejscem zimowania nietoperzy (najdłuższa to 320-metrowa Jaskinia Łokietka), a także liczne jary, wąwozy i doliny. Szacuje się, że Ojcowski Park Narodowy jest domem ponad 10 000 gatunków zwierząt, w tym 218 chronionych. Są to m.in. nietoperze, lisy, dziki, kuny leśne, bobry i piżmaki, a ponadto liczne ptaki, gady oraz płazy. Flora również zachwyca różnorodnością – park obfituje w bory sosnowe, grzyby, porosty i rzadko spotykane kwiaty. Przetrwały tu nawet gatunki reliktowe roślin z okresu holocenu. Warto zwiedzić zabytki znajdujące się w Ojcowskim Parku Narodowym: ruiny średniowiecznego Zamku w Ojcowie, wybudowaną na moście drewnianą Kaplicę Na Wodzie oraz pustelnię błogosławionej Salomei w Grodzisku.
Szlakiem Orlich Gniazd przez Dolinę Prądnika
Rozpościerająca się na obszarze ponad 2000 hektarów Dolina Prądnika położona jest na Wyżynie Okulskiej i biegnie przez cały Ojcowski Park Narodowy. Jej dnem przepływa meandrująca rzeka Prądnik, będąca siedliskiem wielu gatunków zwierząt pod ochroną. Dolinę można zwiedzać zarówno pieszo, jak i na rowerze, przemierzając jeden ze szklaków turystycznych, np. Czerwony Szlak Orlich Gniazd lub niebieski Szlak Warowni Jurajskich. Jedną z ciekawszych atrakcji Doliny Prądnika są skały wapienne ukształtowane w nietypowy sposób – Maczuga Herkulesa, Skały Wernyhory, Igła Deotymy oraz Brama Krakowska, przez którą przechodzil niegdyś szlak handlowy z Małopolski na Śląsk. Warte zobaczenia są również: zamek w Ojcowie, zamek w Pieskowej Skale, Jaskinia Ciemna o długości 230 metrów ze zrekonstruowanym obozowiskiem neandertalczyków, Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego i położone wzdłuż rzeki Prądnik młyny z XIX i XX wieku.
XVIII-wieczne uzdrowisko w Krzeszowicach
Krzeszowice to niewielkie miasto położone ok. 30 km od Krakowa, które słynie z leczniczych wód siarczanych. W 1778 roku powstał tu pierwszy budynek zdrojowy, ale prawdziwą popularnością uzdrowisko zaczęło cieszyć się mniej więcej dziesięć lat później za sprawą księżnej Izabeli Lubomirskiej. Realizując plany zatwierdzone przez księcia Czartoryskiego, rozbudowała ona uzdrowisko o łaźnię, domki kąpielowe, lazaret, mieszkania dla uboższych gości, zapewniający kuracjuszom rozrywkę pałacyk Vauxhall, oberżę oraz kilka obiektów gospodarczych. Po przejęciu Krzeszowic przez hrabiów Potockich kompleks wzbogacił się o Stary Szpital oraz Łazienki Zielone, ale wkrótce zaczął podupadać. Przez następne lata ośrodek był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany, aż stał się największym centrum rehabilitacji w Małopolsce. Przez Krzeszowice przebiega gęsta sieć szlaków turystycznych, zarówno rowerowych, jak i pieszych, oraz ścieżka dydaktyczna dotycząca górnictwa. Obejrzeć tu można także wiele interesujących zabytków, w tym zespół pałacowy Potockich, dworzec kolejowy, spichlerz folwarczny oraz domy, w których znaleźli schronienie walczący w powstaniu listopadowym.
Anioły w Lanckoronie
Położona na Górze Lanckorońskiej wieś Lanckorona, zlokalizowana ok. 36 kilometrów od Krakowa, była niegdyś ulubionym miejscem wypoczynku malarzy, pisarzy i artystów szukających inspiracji. Można zwiedzić ją pieszo, wybierając jedną z 5 tras spacerowych: przez Dawny Trakt Królewski, Aleję Zakochanych, Aleję Cichych Szeptów, Drogę na Moczary lub Drogę do Dawnego Kamieniołomu. Miłośników historii zainteresują ruiny zamku z XIV wieku, wybudowanego za czasów Kazimierza Wielkiego, drewniane domy z charakterystycznymi dachami oraz kościół parafialny św. Jana Chrzciciela przy Rynku, a także Izba Muzealna – oryginalna chata z XIX wieku pełniąca funkcję muzeum regionalnego. Turyści przyjeżdżają również do Lanckorony na organizowany w grudniu weekendowy festiwal Anioł w Miasteczku, podczas którego można upiec pierniczki i spróbować lokalnych specjałów, np. barszczu z tzw. mariuszkami, żuru na zakwasie oraz kaszanki z kapustą.
Gdzie przenocować w Krakowie?
Pierwszym punktem programu zwiedzania powinno być zarezerwowanie noclegów w dogodnej lokalizacji. Na stronie AccorHotels znajdziesz najlepsze hotele w Krakowie, oferujące komfortowe pokoje w doskonałych cenach. W centrum położony jest 4-gwiazdkowy hotel Mercure Kraków Stare Miasto z restauracją Winestone, w której na kamiennych deskach (les planches) serwowane są dania kuchni międzynarodowej. Serwis AccorHotels umożliwia również rezerwację pokoju w hotelach sieci Novotel – Novotel Kraków Centrum lub Novotel Kraków City West – oraz w budżetowych hotelach Ibis Budget oferujących śniadania w formie bufetu.
Fot. Materiały zewnętrzne