Mówi się, że kobiety przepadają za niegrzecznymi chłopcami. Czasem jednak upodobania przekraczają zdrowy rozsądek i pchają wprost w sidła skazanych za najpoważniejsze i najokrutniejsze przestępstwa. Co kieruje osobami, które decydują się na związek z mordercą?
Przy tobie czuję się w końcu bezpiecznie
Pociąg seksualny do zbrodniarzy to jeden z rodzajów zaburzeń preferencji seksualnych, który może być konsekwencją traumatycznej przeszłości. Najczęściej występuje u kobiet dotkniętych przemocą, które w wyniku dramatycznych doświadczeń mają silną potrzebę kontrolowania bliskich. Związek z więźniem nierzadko opiera się wyłącznie na listownym bądź telefonicznym kontakcie i ma niewiele wspólnego z budowaniem rzeczywistej relacji. Przy czym nie o tworzenie prawdziwej więzi chodzi kobietom, które zakochują się w przestępcach, lecz o -o ironio- poczucie bezpieczeństwa. Mężczyznę, który nie przebywa na wolności łatwo nadzorować i uzależnić od siebie. Taki związek w dużej mierze opiera się na fantazjach i wyobrażeniach o drugiej osobie, pozbawiony jest natomiast codziennych problemów i rutyny, co dla niektórych kobiet wydaje się być pociągającą formą znajomości.
Silne geny
Skrajna agresja i niedostosowanie się do reguł społecznych są postrzegane przez osoby cierpiące na tę dewiację seksualną, nazywaną w kręgach naukowych hybristofilią, jako wyraz silnych i dominujących genów. W oczach zaburzonej kobiety atrakcyjność mordercy czy gwałciciela wynika z przekraczania przez nich granic, które dla większości ludzi są nieprzekraczalne z przyczyn etycznych i moralnych. W takim niezdrowym rozumieniu brutalność i nieobliczalność widziane są jako atuty męskości: wyraz odwagi, skłonność do podejmowania ryzyka i oznaka władzy. O ile dla większości społeczeństwa ludzie pozbawiający innych życia oraz godności zasługują na karę i potępienie, to w pojęciu osób dotkniętych hybristofilią należy im się podziw i uznanie.
Ta, która nawróci zbłąkanego
Opiekunka, wybawicielka, bohaterka, ta, która nie ocenia- w ten sposób chcą być postrzegane kobiety, które pociągają przestępcy. Podczas gdy opinia publiczna brzydzi się okrucieństwem jego czynów, ona jedyna dostrzega w nim dobro i szansę na zmianę, która na pewno dokona się z jej udziałem. Inni zwrócą na nią uwagę, zainteresują się jej motywacją, tym, dlaczego zdecydowała się poświęcić życie na związek ze zbrodniarzem, który być może nigdy nie opuści więzienia. Kobiety te potrzebują skupienia na ich osobie, wyjątkowości i oddaniu. Często zupełnie anonimowe zapisują się na kartach niechlubnej historii po małżeństwie ze znanym przestępcą.
Kilka lat temu wynalazca Peter Madsen brutalnie zamordował szwedzką dziennikarkę, Kim Wall, której zwłoki poćwiartował i wrzucił do morza. Dokonana zbrodnia nie przeszkodziła mu, by za murami więzienia pobrać się z rosyjską dziennikarką, Jenny Kurpen. Rosjanka wydała dla opinii publicznej oświadczenie, w którym wyraziła swoją miłość i szacunek dla męża, a także współczucie dla sytuacji, w której się znalazł. Co kieruje Kurpen i wieloma podobnymi jej kobietami, które decydują się na relację z bestią? Przekonanie o „silnych genach” sprawcy, potrzeba kontroli partnera, czy może uwagi otoczenia?
Paulina Kryca
(paulina.kryca@dlalejdis.pl)
Fot. freepik