Poprawiają ukrwienie śluzówki dróg oddechowych. Nawilżają je i oczyszczają. Przedostają się też do krwiobiegu i wzmacniają odporność organizmu. Żeby jednak miały szansę zadziałać, trzeba wiedzieć, jak poprawnie przeprowadzić inhalację. Przede wszystkim zadbaj o to, by woda była bardzo ciepła, ale nie gorąca, bo grozi to poparzeniem. 2-3 godziny po inhalacji nie odkurzaj i nie stosuj detergentów w sprayu. Połóż się na pół godziny i odpocznij.
Ziele to (suszone i świeże) nadaje się do leczenia mokrego kaszlu, ponieważ działa wykrztuśnie i rozrzedza zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę zapalną. Jak stosować? 2 łyżki oregano zalej 500 ml wrzątku. Przykryj na 10 minut, przecedź. Odczekaj 10 minut, a następnie wdychaj opary 3 minuty. Powtórz 4 razy dziennie.
Mięta, szałwia, macierzanka i tymianek - te rośliny działają przede wszystkim odkażająco i pomagają oczyścić drogi oddechowe z wirusów oraz bakterii. Jak stosować? Połącz po łyżce każdego zioła i zalej 2 litrami wrzątku. Parz przez 10 minut, potem przelej do miski. Inhaluj się 10 minut, a potem od razu ogrzej pod kocem.
Ma on potwierdzone badaniami naukowymi działania antyseptyczne. Likwiduje wirusy, grzyby, bakterie i pasożyty. Zmniejsza stan zapalny i łagodzi ból. Jak stosować? Wlej do miski litr bardzo ciepłej wody i dodaj 2-3 krople olejku z drzewa herbacianego. Przykryj głowę ręcznikiem. Wdychaj opary przez minutę, dwa razy dziennie.
Nadaje się do inhalacji i nacierań. Działa odkażająco, delikatnie rozgrzewa. Jak stosować? Połącz 60 ml olejku kamforowego, 20 ml terpentynowego i po 5 ml olejków eukaliptusowego i sosnowego. Przelej do buteleczki. Dodaj 10 kropli do 2 l gorącej wody. Wdychaj opary 5 minut.
Klaudia Kwiatkowska
(klaudia.kwiatkowska@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com