Einstein twierdził, że „Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę musisz się poruszać naprzód.” Świetnym krokiem, aby ruszyć do przodu wiosną i zdążyć przed latem zaprzyjaźnić się ze smukłą sylwetką jest rower. To sprytne urządzenie napędzane pracą naszych mięśni jest idealną inwestycją w nas samych! Kto wyj(e)dzie na podróży lepiej: osoba poruszająca się za pomocą samochodu czy śmiały rowerzysta?
Krótka historia roweru
Pierwszy szkic rowerowy ujrzał światło dzienne w 1490 za pomocą dłoni nie kogo innego jak samego Leonarda da Vinci. Kolejna rowerowa próba odbyła się trzysta lat później. Made de Sivrac wynalazł pierwszy rower- niestety nie dało się nim sterować... Potem powstała drezyna, która osiągała prędkość około 13- 15 km/h. W końcu po wielu latach udało się wynalazcom stworzyć pojazd, który towarzyszy nam do dziś.
Jakie korzyści płyną z pedałowania?
Zacznijmy od kalorii. Jeżeli jedziesz około 10 km/h, to spalasz ich 270, ale jeśli przyspieszysz do 20 km/h, to uda ci się porzucić 666 kcal. Dziesięć minut pedałowania to od 60 – 80 kcal mniej. Poza tym mięśnie twoich nóg, pośladków, obręczy barkowej, kręgosłupa i rąk będą ci wdzięczne. Wdzięczny będzie ci również twój układ krążenia. Jazda na rowerze poprawi wydajność pracy serca i wytrzymałość mięśni oddechowych. Warto dodać, że wysiłek fizyczny podniesie twój poziom endorfin i obniży poziom stresu, a dobrze dotleniona skóra będzie wyglądała pięknie i rześko!
Jaki rower wybrać?
Jeżeli masz problemy z kręgosłupem, to powinnaś przyjąć pozycję wyprostowaną, którą zapewni ci rower miejski lub trekkingowy. Za mit można uznać stwierdzenie, że rower górski nadaje się do każdej jazdy. Opony w góralu sprawdzą się przy jeździe przez piach, błoto i korzenie, ale jeśli chcemy jeździć po mieście, to będą one stawiały dużo większy opór niż np. te w rowerze trekkingowym. Dla ludzi, którzy potrzebują wspomagania, powstały rowery elektryczne - mają one dołączony silniczek. Osoby, które potrzebują szybko i łatwo nie tylko przemieszczać się rowerem, ale także przemieszczać rower, powinny zastanowić się nad starym, dobrym składakiem. Głównym kryterium naszego wyboru powinien być cel. Inny rower sprawdzi się w codziennej jeździe po mieście, a inny przy wycieczkach czy długich trasach.
Gdzie się wybrać?
W tej chwili znalezienie ciekawej trasy nie stanowi żadnego problemu. Niemalże w każdym mieście są wyznaczone trasy rowerowe. Podczas poszukiwań można znaleźć trasy o różnym stopniu trudności i różnej długości. Oczywiście poza rekreacyjną przejażdżką pomiędzy malowniczymi krajobrazami- możemy na co dzień pędzić po asfalcie. Dużym plusem dojazdu do upragnionego miejsca rowerem jest to, że nie trzeba stać w korkach...
Nie traćmy więc czasu i wsiadajmy na rowery dla zdrowia, dla urody, a przede wszystkim dla samych siebie.
Joanna Małysiak
(joanna.malysiak@dlalejdis.pl)
Fot. sxc.hu