Dieta ketogeniczna to hit wśród osób, które dbają o sylwetkę i styl życia. Jej głównym założeniem w skrócie jest: jedz tłuszcz, by spalać tłuszcz. Dlatego 80 proc. dziennego spożycia kalorii to tłuszcze: tłuste mięsa, ryby, oleje, orzechy. Pozostałe 10 proc. to białko, a kolejne 10 proc. to węglowodany. W trakcie diety keto pije się wodę i niewskazane jest spożywanie soków i napojów słodzonych. Ponieważ węglowodanów jest niewiele, organizm szuka alternatywnych źródeł enegrii i dochodzi do tzw. ketozy, czyli procesu rozpadania tłuszczów, co daje spektakularne efekty w krótkim czasie. Jednak jak każda dieta, ma ona swoje wady i zalety.
Korzyści:
- Restrykcyjne trzymanie się zasad diety zapewnia, że można stracić nawet 5-10 kg w ciągu miesiąca, z tym, że spadek jest najbardziej widoczny w pierwszych tygodniach. Przez pierwsze 1-2 miesiące diety możesz czuć się lekko, pełna energii i nie odczuwasz w ogóle głodu.
- W trakcie diety dochodzi do wzrostu naturalnie występujących w organizmie antyoksydantów, które chronią przed wolnymi rodnikami i opóźniają procesy starzenia.
- Korzystnie wpływa na wydzielanie insuliny, dlatego czasem zalecana jest osobom z insulinoodpornością. Dieta jest wskazana u osób chorych na padaczkę lekoodporną.
Wady:
- Po 2-3 miesiącach osoby będące na tej diecie zaczynają odczuwać głód, w tym ciągłą chęć na słodycze, szybciej się męczą, są ospałe, mają problemy z koncentracją, stają się rozdrażnione. Pojawia się charakterystyczna, nieprzyjemna woń ciała.
- Dużo tłuszczów w diecie może rozregulować perystaltykę jelit, co prowadzi do kłopotów z trawieniem. Osoby na diecie keto częściej skarżą się na ból brzucha, refluks, wzdęcia, zaparcia, pojawia się odwodnienie organizmu. Łatwo może dojść do niedoboru mikroelementów i witamin.
- Po wielotygodniowym stosowaniu diety może rozwinąć się kamica moczowa lub dna moczowa. Może też rozregulować gospodarkę hormonalną.
- Dieta jest kosztowna, bo z drogich składników, dobrej jakości ryb i mięsa, olejów i tłuszczów (awokado, orzechów, migdałów).
Co trzeba wiedzieć przed zastosowaniem diety ketogenicznej?
- Dietę ketogeniczną mogą stosować osoby całkowicie zdrowe. Bezwzględnym przeciwskazaniem są choroby nerek, wątroby i trzustki. Dlatego przed rozpoczęciem diety skonsultuj się z lekarzem lub doświadczonym dietetykiem.
- Przed rozpoczęciem diety suplementuj potas i witaminy z grupy B oraz sód i magnez, ponieważ na diecie najszybciej dochodzi do pozbycia się zapasów wody z organizmu. Przez pierwsze 2-4 tygodnie przed rozpoczęciem diety, trzeba zredukować ilość węglowodanów i cukrów.
- Po zakończeniu diety keto łatwo wrócić do starych nawyków żywieniowych, co może prowadzić do szybkiego efektu jo-jo.
Klaudia Kwiatkowska
(klaudia.kwiatkowska@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com