Śliwka domowa mirabelka ma sporo właściwości smakowych i leczniczych. Jest skarbnicą witamin i minerałów. Sięgając po te owoce dostarczyć możemy organizmowi witamin A, C, E oraz witamin z grupy B. W mirabelkach skrywa się także fosfor, magnez, potas, wapń, żelazo, miedź, beta-karoten, polifenole. Warto konsumować regularnie te dary natury dlatego, że łagodzą stany zapalne oraz poprawiają krążenie krwi.
Nie bez znaczenia jest fakt, że obniżają poziom tzw. złego cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Mirabelki przeciwdziałają anemii, osteoporozie, tworzeniu się kamieni żółciowych. Pozytywnie wpływają na wzrok i skórę. Opóźniają procesy starzenia się. Bardzo często wchodzą więc w skład kremów przeciwzmarszczkowych. Mirabelki mają działanie przeczyszczające, wspomagają więc odchudzanie. Ich kolejną zaletą jest to, że regulują trawienie i pracę jelit. Naukowcy twierdzą również, że owoce te zmniejszają reakcje alergiczne na pyłki drzew, mogą zapobiegać depresji oraz chorobie Alzheimera. Dzięki temu, że mirabelki zawierają garbniki, owoce te mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Naukowcy uważają ponadto, że te dary natury pomagają chronić ludzkie organizmy przed nowotworami.
Regularne spożywanie mirabelek korzystnie wpływa też na sen. Owoce te mogą ponadto poprawiać pamięć i koncentrację. Warto dawać mirabelki dzieciom zamiast słodyczy. Obecna w nich fruktoza, sacharoza i glukoza, zapewnia im bowiem przyjemny, słodki smak. Mirabelki wykorzystywać można w kuchni na przeróżne sposoby Świetnie sprawdzą się w przetworach, kompotach, ciastach, deserach, jako dodatek do owsianki lub jako podstawa nalewki.
Iwona Trojan
(iwona.trojan@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com