Z pewnością każdy kojarzy okres zimnej wojny, który miał miejsce w latach 60. ubiegłego wieku. Był to niespokojny moment w naszej historii, pełen konfliktów militarnych oraz napięć politycznych. Rosnące tarcia między ZSRR, a Zachodem groziły wybuchem wojny z użyciem broni nuklearnej.
Film ,,Gra szpiegów” (ang. The Courier) przedstawia historię opartą na prawdziwych wydarzeniach. Pewnego dnia Greville Wynne, zwykły angielski biznesmen, dostaje ciekawą propozycję, aby zostać szpiegiem. Ze względu na jego częste podróże do Europy Wschodniej staje się osobą, która bez wzbudzania podejrzeń mogłaby prowadzić działalność wywiadowczą, przemycając ważne informacje. Z początku odrzuca propozycje. Jednak ostatecznie wyrusza do Moskwy, by tam poznać swój kontakt - sowieckiego agenta Olega Pieńkowskiego. Między panami nawiązuje się przyjaźń i poczucie wspólnego celu - uniknięcia konfliktu z użyciem broni jądrowej.
Produkcja została wyreżyserowany przez Dominica Cooke’a, który jest scenarzystą i reżyserem teatralnym odnoszącym wiele sukcesów. Zajął się on jednak również telewizją, mając swój debiut w 2016 roku przy serialu ,,The Hollow Crown: The War od Roses”, a w 2017 roku wyreżyserował swój pierwszy film ,,Na plaży Chesil” (ang. On Chesil Beach). Omawiana produkcja jest więc jego drugą w karierze. Natomiast w rolach głównych mamy Benedicta Cumberbatcha, kojarzonego zapewne części widzom z popularnego serialu ,,Sherlock” (grał również w ,,The Hollow Crown”), który tutaj gra Grevilla Wynne’a oraz Meraba Ninidze, wcielającego się w Olega Pieńkowskiego. Meraby Ninidze nie oglądałam w żadnej pierwszoplanowej roli, dlatego też nie miałam okazji wyrobić sobie opinii na temat jego gry aktorskiej. Z bardziej znanych produkcji wystąpił w ,,Moście szpiegów” z Tomem Hanksem, gdzie zagrał poboczną rolę głównego rosyjskiego inspektora.
Jednak muszę przyznać, że to on bardziej spodobał mi się w ,,Grze szpiegów” niż Cumberbatch. W moim odczuciu był bardziej autentyczny. Reszta gry aktorskiej też jest na przyzwoitym, umiarkowanym poziomie. Sama akcja trzyma się jak najbardziej ziemi, w tym sensie, że nie mamy mocno naładowanych napięciem, ekstremalnych pościgów, gdzie szpiedzy skaczą w spadochronach z helikopterów, czy przeskakują samochodami przez otwierający się most zwodzony, aby uciec przed pościgiem. Raczej widz będzie śledzić akcje z zainteresowaniem, ale bez wbijania pleców w siedzenie.
Podsumowując, film jest bardzo ciekawą ekranizacją pozyskania jednego z najbardziej cennych kontaktów w historii szpiegostwa - Olega Pieńkowskiego. Oceniam film na całkiem dobry, ale mogłoby być zdecydowanie lepiej. Osobiście odnoszę wrażenie, że nie wykorzystano pełnego potencjału tej produkcji.
Izabela Guszkowska
(izabela.guszkowska@dlalejdis.pl)
Reżyseria: Dominic Cooke
Rok wydania: 2020
Czas trwania: 1 g. 47 min
Gatunek: Thriller