Ze względu na ogromną szkodliwość papierosów, uzależnieni od tytoniu palacze podejmują raz po raz próby definitywnego rozstania się z dymkiem. Motywacją do walki z nałogiem powinna być choćby świadomość tego, że w dymie papierosowym znajduje się ponad 7000 różnych związków chemicznych. Spora część z nich przyczyniać się może do powstawania poważnych chorób, takich jak: rak płuc, astma oskrzelowa, gruźlica. Skutkiem regularnego sięgania po papierosa może być także nadciśnienie, tętniak aorty, miażdżyca, choroba wieńcowa serca, zwiększone ryzyko zachorowania na wrzody żołądka i mnóstwo innych chorób. Pomóc w rzuceniu palenia mogą ćwiczenia silnej woli, samodyscyplina, nagradzanie siebie za sukcesy w zmniejszaniu ilości wypalanych dziennie papierosów, nieustanne przypominanie sobie powodów, dla których chcemy rzucić palenie, otoczenie się osobami niepalącymi, unikanie miejsc i pomieszczeń, które kojarzą nam się z paleniem. Poważnym problemem palaczy, którzy chcą odstawić definitywnie papierosy, jest to, że w ich głowach pojawiają się uporczywe myśli dotyczące przymusu sięgnięcia po papierosa. Aby poradzić sobie z takimi myślami, konieczne jest zająć czymś umysł i ręce, wtedy gdy takie bardzo silne pragnienie gloryfikujące papierosy, bombarduje głowę palacza. Przekierowanie uwagi na jakąś pożyteczną czynność lub sprawę bywa czasami jedynym ratunkiem, chroniącym osobę walczącą z nałogiem tytoniowym przed pomaszerowaniem do sklepu po paczkę papierosów.
Aby wykorzenić odruch sięgania po papierosy, opłaca się mieć ciągle zajęte ręce, coś w nich trzymać. Sporo palaczy, zamiast wkładać do ust papierosa, wkłada do nich pestki słonecznika, dyni, gumy do żucia, cukierki miętowe, krówki - wszystko to, co może pomóc pokonać nawyk trzymania papierosa między wargami. Nie brakuje palaczy, którzy stawiają na naturalne metody na rzucenie palenia. Zaopatrują się więc w gumy do żucia, lukrecję, imbir, dziurawiec, melisę. Istnieje jednak także sporo grono osób, które decydują się na nikotynową terapię zastępczą, która pomaga zmniejszać objawy odstawienne oraz redukuje chęć zaciągania się dymkiem.
Jakiekolwiek sposoby preferuje poszczególny palacz, ważne, by nie poddawał się, gdy efekty walki z nałogiem nie są szybkie i zadowalające. Przy rzucaniu palenia, koniecznie trzeba uzbroić się w cierpliwość. Nie raz bowiem zdarzyć się bowiem, że osoba chcąca pożegnać się z papierosami, nie będzie w stanie odmówić sobie sięgnięcia po papierosa. Grunt jednak, aby nie było to jej ostatnim słowem.
Iwona Trojan
(iwona.trojan@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com