Modne diety nie pomogą Ci utrzymać wagi na dłuższą metę. Co więc działa? Najlepsza dieta nie jest wcale dietą, ale sposobem na życie obejmującym jedzenie, które lubisz, ćwiczenia i zdrowe nawyki. Oto kilka prostych i łatwych do wprowadzenia w życie porad.
Nasz organizm potrzebuje zdrowej diety, aby prawidłowo się rozwijać. Oznacza to właściwą równowagę białka, węglowodanów i tłuszczu, a także wielu innych składników odżywczych.
Przechodząc na diety eliminacyjne i wykluczając niezbędne składniki odżywcze z czasem mogą pojawić się problemy zdrowotne.
Upewnij się, że Twoja dieta zawiera białko; węglowodany złożone, takie jak produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa; oraz „dobre” tłuszcze, takie jak tłuszcze omega-3 z ryb i tłuszcze jednonienasycone z awokado, orzechów, oliwek lub oliwy z oliwek.
Oto kilka prostych trików, jak zmniejszyć porcje (i kalorie):
Wyrzuć wysokokaloryczne, przetworzone produkty pełne cukru, które będą kusić Cię do podjadania ich – chipsy, ciasteczka,, lody, batoniki i tym podobne. Następnie uzupełnij swoją lodówkę i szafki białkiem, owocami, warzywami, pełnymi ziarnami, roślinami strączkowymi, orzechami, nasionami, dobrymi tłuszczami oraz beztłuszczowymi lub niskotłuszczowymi produktami mlecznymi. Unikaj „pustych kalorii” - napojów gazowanych i owocowych zawierających cukier. Ogranicz rafinowane cukry znajdujące się w słodyczach, ciasteczkach i ciastach. Jeśli po posiłku nadal jesteś głodny sięgnij po warzywa czy owoce, najlepiej jagodowe - mają niską zawartość kalorii i tłuszczu oraz wysoką zawartość błonnika i antyoksydantów.
Ćwicz co najmniej 150 minut tygodniowo. Można to podzielić na mniejsze bloki czasu. Wystarczy chodzić po 10 minut trzy razy dziennie przez 5 dni, aby osiągnąć 150 minut.
Całkowita rezygnacja lub znacznie ograniczenie alkoholu pozwoli Ci zaoszczędzić naprawdę wiele kalorii oraz będzie korzystne dla Twojego zdrowia. Dodatkowo do alkoholu często serwowane są kaloryczne przekąski, którym ciężko jest się oprzeć. Pozostając przy zdrowych napojach znacznie zmniejszysz swoją chęć do podjadania.
Joanna Adamski
(joanna.adamski@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com