„First things first”, czyli zacznij od najpotrzebniejszych zwrotów
Naukę języka warto zacząć od poznania zwrotów grzecznościowych, które pozwolą nam komunikować się w uprzejmy sposób. Zwroty grzecznościowe różnią się w zależności od kraju i języka, na przykład, w Niemczech używa się w tym celu formy osobowej 'Sie', a we Francji warto powiedzieć 'Bonjour' zanim poprosimy o pomoc. Podczas wakacji wiele interakcji z miejscowymi dotyczy zadawania im właściwych pytań, na przykład o drogę, menu, czy cenę, dlatego warto opanować je przed podróżą. Równie ważna jest umiejętność poinformowania, że nie zrozumieliśmy naszego rozmówcy, poproszenie aby mówił wolniej, lub powtórzył. Oczywiście wakacje kojarzą nam się z przyjemnością, ale warto zapoznać się z kilkoma zwrotami, które mogą być niezbędne w sytuacjach awaryjnych, na przykład, pytanie gdzie jest najbliższa apteka lub szpital.
Jeśli nie mówimy płynnie w lokalnym języku, poinformujmy naszego rozmówce, że jesteśmy z innego kraju. W ten sposób powinniśmy nie tylko wzbudzić wyrozumiałość wobec naszych błędów, lecz także sympatię osoby, z którą rozmawiamy. W końcu informacja o tym, skąd pochodzimy, to zazwyczaj doskonały pretekst do uścisku dłoni, uśmiechu lub krótkiej rozmowy – mówi Piotr Wojsznis, ekspert platformy do nauki języków Babbel.
Poznaj i skorzystaj z techniki zapamiętywania
Najprostszym sposobem na zapamiętywanie jest powtarzanie informacji w odpowiednich odstępach czasu. Na początku istotne jest, aby nowy element był często eksponowany i powtarzany. Nasz mózg zaczyna przenosić elementy z pamięci wspomagającej do krótkotrwałej, o ile pozostajemy w stałej interakcji z informacją. Kiedy umiemy skorzystać z nowego słówka w różnych kontekstach i mamy je zawsze „pod ręką”, można uznać, że trafiło do pamięci długotrwałej.
Eksperci platformy do nauki języków Babbel podkreślają siłę personalizacji podczas procesu uczenia się. Słowa i grupy znaczeniowe, które są trudne do zapamiętania ze względu na składniową złożoność, można sprawnie opanować, pod warunkiem, że dotyczą istotnych dla nas kwestii i budzą nasze emocje. Staraj się personalizować zdania, w których możesz wykorzystać nowe słowo, w ten sposób lepiej je zapamiętasz.
Podczas powtarzania słów spróbuj umieścić je w trudniejszych kontekstach, które wymagają większego wysiłku. Zmieniaj zdania lub spróbuj spontanicznie przypomnieć sobie i zastosować konkretne słowo w oparciu o kontekst, w którym się aktualnie znajdujesz. Warto też zmieniać tryb uczenia się, na przykład zapisać nowe słówko, zamiast powtarzać je na głos.
Zrozum mechanizm….zapominania
Niemiecki naukowiec Ebbinghaus stworzył wykres pokazujący, że gdy nie powtarzamy nowej informacji i nie sprawdzamy, czy utkwiła w naszej pamięci, z czasem zupełnie ją zapominamy. Trening pamięci pozwala ją wzmocnić – oznacza to, że im częściej powtarzaliśmy nowe słówka zanim zrobiliśmy przerwę tym prościej będzie nam je później odświeżyć. Jeśli nigdy ich nie powtarzaliśmy, mogą zupełnie zniknąć z naszych zasobów, dlatego ważne jest abyśmy systematycznie wracali do słownictwa, którego nauczyliśmy się przed wakacjami. Dzięki temu słówka mają szansę zakorzenić się w naszej pamięci, a my będziemy mogli sprawnie je odświeżyć i to nie tylko z okazji zbliżającego się urlopu.
Fot. Babbel
Informacja prasowa