Muzeum Anatomii powstało w 1920 roku na potrzeby Uniwersytetu Łotwy. Jest to pierwsze muzeum poświęcone tematyce medycznej na Łotwie. Kolekcja znajdująca się w środku jest integralną częścią łotewskiej edukacji medycznej od 100 lat. Co ciekawe, wszystkie eksponaty prezentowane w muzeum są autentyczne. Co więcej - badania na ludzkich szczątkach w muzeum przeprowadzane są przez studentów medycyny tamtejszego uniwersytetu.
Eksponaty liczą kilka tysięcy różnych i nietypowych obiektów. Są to eksponaty ludzkiej anatomii normalnej i patologicznej, embriologii, teratologii (wrodzonych anomalii), porównawczych preparatów anatomii, a także antropologicznego materiału.
Muzeum jest bardzo ładnie zaaranżowane i dopracowane w każdym detalu. Poszczególne gabloty podzielone są na działy tematyczne, a każdy z nich dotyczy innej części naszego organizmu. Na parterze możemy zobaczyć ludzkie ciało, które zostało „rozłożone dosłownie na czynniki pierwsze”, a eksponaty to nie tylko kości i części ciała zanurzone w formalinie. Tutaj zobaczymy, jak bardzo zróżnicowane jest ludzkie ciało. Są szkielety, zarodki, kości, części ciała i narządy, ich struktury oraz eksponaty zmienione w wyniku choroby. Całą wystawę urozmaicają animacje, które przedstawiają procesy zachodzące w ludzkim organizmie i jego organach. Do dyspozycji mamy również lupy, które pozwalają przyjrzeć się ludzkiemu ciału naprawdę z bliska. Na dolnej kondygnacji wystawa prezentuje anomalie i choroby, a także życie płodowe. I tutaj można doznać szoku, bo eksponaty są naprawdę mocne.
Muszę przyznać, że to jedno z najciekawszych muzeów, które widziałam. Chociaż od nadmiaru oglądania ludzkich wnętrzności może się zakręcić w głowie, to mimo wszystko warto wybrać się do tego muzeum. Nie jest ono wielkie, ale z całą pewnością szczegółowo wyjaśnia to, w jaki sposób funkcjonuje nasz organizm.
Klaudia Kwiatkowska
(klaudia.kwiatkowska@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com