Mimo że przez lata poświęcamy się nauce, szkoleniom i poszerzaniu własnych umiejętności, zaraz po ukończeniu szkoły czy uczelni brakuje nam doświadczenia. Nie jesteśmy w stanie zdobyć go w tym samym czasie, który przeznaczamy na naukę. Jednocześnie jednak nie możemy podjąć pracy na danym stanowisku, jeśli nie mamy odpowiedniego wykształcenia. Brzmi na zagmatwane?
Właśnie takie jest i dlatego młodym ludziom tak ciężko odnaleźć się na rynku pracy. Pracodawcy poszukują zwykle osób, które mają zarówno wiedzę, jak i przez lata zdobywane doświadczenie. To zrozumiałe, a jednak nie zawsze sprawiedliwe. Młode osoby są wówczas na straconej pozycji, która zniechęca i sprawia, że przestają gonić za własnymi marzeniami.
Odpowiedzi na to pytanie może być nieskończenie wiele. Niektórzy twierdzą, iż zdobywanie wiedzy nie ma sensu i jest tylko stratą czasu. Drudzy z kolei nie wyobrażają sobie, by pracownik nie miał odpowiedniego wykształcenia. W jednej firmie ceniona będzie zatem ukończona szkoła czy kurs, natomiast w drugiej liczyć się będą umiejętności, nawet te zdobyte na własną rękę.
Oczywiście istnieją zawody, w których właściwe wykształcenie jest niezbędne, jednak są również takie, gdzie jest to kwestia dyskusyjna. Warto więc zawsze kierować się własną intuicją i podejmować swoje decyzje, bez względu na to, co mówią inni. I mimo że edukacja nie zawsze pomoże nam w zdobyciu pracy, nigdy nie jest czymś bezwartościowym, a wręcz przeciwnie – sama w sobie jest cenna.
Czy jednak wysiłek włożony w naukę i zdobywanie wykształcenia nie powinien zostać odpowiednio doceniony? Czasami tak się zdarza, jednak często młodzi ludzie muszą uzbroić się w cierpliwość i w morzu ofert pracy szukać własnej szansy na zawodowe spełnienie.
Etap poszukiwania bywa bardzo wyczerpujący i dołujący, co skutkuje coraz mniejszym zapałem. Ważne więc, by nie poddawać się zbyt łatwo i nie popadać w zwątpienie. To niezwykle trudne, ale konieczne, aby zachować świeży umysł i nie stracić wiary w siebie. Nawet jeśli na początku ta droga wydaje się uciążliwa i nie widać w niej nadziei na powodzenie, do końca warto gonić za marzeniami.
Bo chociaż praca to głównie źródło zarobku, to satysfakcja z niej jest czymś, co napędza nas do codziennej harówki. Nie zapominajmy o tym, nie ważne czy mamy 25, czy 45 lat.
Aleksandra Kowal
(aleksandra.kowal@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com