Ja pewnego dnia zaczęłam myśleć, o tym, co sprawia, ze ludzie decydują się na – z mojego punktu widzenia – wielki wysiłek. Założyłam więc buty i poszłam do parku pobiegać. Od tego czasu nie zastanawiam się nad niczym, po prostu idę biegać. Może i ciebie uda mi się namówić, żeby wyjść z domu i spróbować czegoś nowego?
Bieganie jest tanie, proste i nie potrzebuje towarzystwa
Bieganie to sport, który nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Potrzebne są nam tylko dobre buty i dobre chęci. Możemy biegać w każdym miejscu – w zależności od preferencji – po mieście, parku, czy w lesie. I o każdej porze. Dla każdego coś dobrego.
Biegacz nie potrzebuje towarzystwa, więc nie musisz na siłę szukać kogoś, kto pójdzie z tobą pobiegać, a z drugiej strony – jeśli nie wyobrażasz sobie samotnego wyjścia, możesz zmotywować do wysiłku fizycznego męża, koleżankę, czy sąsiadkę.
Bieganie wyzwala endorfiny i działa antydepresyjnie
Endorfiny, czyli hormony, które wywołują doskonałe samopoczucie i zadowolenie z siebie, podczas biegania produkowane są w zastraszających ilościach. Badania wykazały, że aktywność fizyczna zmniejsza niepokój, poprawia jakość snu, a nawet jest pomocna przy leczeniu depresji. Naukowcy twierdzą, że 15-30 minut biegu w tygodniu zmniejsza skłonności do stanów depresyjnych.
Bieganie pozwala schudnąć i wzmacnia mięśnie
Wielu początkujących biegaczy rusza w trasę, żeby schudnąć. Nawet jeśli biegasz wolno, pracują prawie wszystkie twoje mięśnie, a zatem spalasz tkankę tłuszczową i twoja waga spada. Organizm inaczej zaczyna pracować, łatwiej i chętniej spala nadmiar tłuszczu, poprawia się metabolizm, a my chudniemy.
Kiedy biegamy, poprawia nam się kondycja, wydolność organizmu, stajemy się wytrzymalsi i sprawniejsi. Wysiłek sprawia, ze mięśnie są bardziej dotlenione, a tym samym lepiej się rozwijają. Bieganie rozluźnia i przynosi ulgę w bólach pleców, a masa naszych kości i ich stopień mineralizacji zwiększa się. To zapobiega osteoporozie, która atakuje szczególnie kobiety w okresie menopauzy.
Bieganie pozwala inaczej spojrzeć na problemy i rozładowuje stres
Podczas biegania mamy czas na to, żeby przeanalizować nasze problemy jeszcze raz – nikt nam nie przeszkadza, nie podpowiada i nie rozprasza. Myślimy i często wymyślamy bardzo innowacyjny sposób na rozwiązanie dylematów. Mózg jest dotleniony, a zatem lepiej pracuje. Bieganie pozwala spojrzeć na wszystko z dystansem, a nasza pewność siebie rośnie. Podczas ruchu organizm ogranicza produkcję katecholaminy – substancji powodującej napięcie stresowe, a tym samym jogging staje się najtańszym środkiem antystresowym.
Bieganie wzmacnia serce i układ krwionośny
Podczas biegania nasze tkanki otrzymują więcej tlenu i są lepiej odżywione. To wzmacnia mięsień sercowy i usprawnia krążenie.
Bieganie zalecane jest dla osób cierpiących na nadciśnienie krwi. Podczas wysiłku małe naczynia krwionośne rozszerzają się, a to skutkuje spadkiem ciśnienia. Zmniejsza się jednocześnie ryzyko zachorowania na miażdżycę, udary mózgu, zawały, czy chorobę wieńcową.
Bieganie poprawia pracę mózgu
Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu wspomaga koncentrację, usprawnia pamięć i wzbogaca wyobraźnię. Dotleniony mózg lepiej pracuje i jest bardziej twórczy. Rozwiązywanie zadań i problemów staje się łatwiejsze
Bieganie pomaga przełamywać słabości
Podczas biegu możesz pokonać siebie i swoje słabości. Biegasz coraz szybciej, dalej, a twoja wiara w siebie wzrasta. Męczysz się i wyładowujesz poprzez bieganie. Stajesz się silniejsza, bo wiesz, ze możesz więcej.
Bieganie pozwala na kontakt z naturą
Bieganie to sport, który uprawiamy na powietrzu, nie w zamkniętym pomieszczeniu. Biegać możesz, gdzie chcesz – po parku, nad jeziorem lub w podmiejskim lesie. Sama jesteś sobie przewodnikiem i sama ustalasz trasę. Możesz podziwiać piękne krajobrazy i chłonąć naturę, a to pomaga naładować akumulatory na trudy życia. Kiedy chcesz, możesz bieganie potraktować jako formę turystyki – możesz biegać w górach, podziwiać zabytki i masz możliwość codziennego obcowania z przyrodą.
To co? Idziemy pobiegać?
Anna Otlik
(anna.otlik@dlalejdis.pl)
Fot. freeimages.com