W wakacje co roku zalewa nas plaga irytujących much. Dzieje się tak, ponieważ te uciążliwe owady najlepiej czują się w ciepłych i wilgotnych miejscach. Zmiany klimatyczne, które niosą ze sobą wzrost średniej temperatury na całym świecie, stwarzają świetne warunki do rozmnażania się much i umożliwiają im funkcjonowanie przez większą liczbę miesięcy w roku przez co ich populacja rośnie również w Polsce.
Muchy należą do rzędu muchówek który obejmuje ponad 124 tys. gatunków owadów występujących na całym świecie. Do najbardziej znanych możemy zaliczyć: muchy, gzy, komary, meszki czy muszki owocowe. Choć mamy do czynienia z nimi często, nie wszyscy zdają sobie sprawę z zagrożeń, które mogą powodować dla zdrowia człowieka. Muchy przenoszą miliony groźnych patogenów, powodujących bardzo poważne i groźne choroby, takie jak czerwonka i dur brzuszny. Roznoszą także bakterie i wirusy, wywołujące jelitówki, grypę żołądkową, czy tzw. „zemstę faraona”, powodując lokalne epidemie salmonellozy czy listeriozy - mówi Ziemowit Rudy, ekspert Pest Control Rentokil Initial.
Pomimo szybkiego rozwoju nauki i medycyny, choroby przenoszone przez szkodniki sanitarne takie jak muchówki nadal są bardzo poważnym problemem. Owady te mogą nawet przenosić prątki gruźlicy. Jak podaje Zakład Epidemiologii i Organizacji Walki z Gruźlicą w 2023 r. zarejestrowano w Polsce 4231 przypadków gruźlicy, w tym 4077 gruźlicy płuc.
Nie dość, że muchy są niebezpieczne dla zdrowia, to przy okazji również mogą narazić właścicieli biznesów np. restauratorów, producentów żywności czy hotelarzy na dotkliwe straty finansowe. Wyobraźmy sobie, że klient znajduje owada w swoim restauracyjnym talerzu. Jeśli sprawa skończy się na reklamacji, możemy mówić o dużym szczęściu. Gorzej jeśli gość całe zajście udokumentuje i opublikuje w internecie w postaci zdjęcia lub opinii. Taka „reklama” to prawdziwa katastrofa dla przedsiębiorstwa. W sieci nie brakuje podobnych przykładów, które stają się prawdziwymi viralami.
Jak w takim razie bronić się przed tymi owadami w pracy i w domu?
- Ochrona przed muchami zaczyna się od zapewnienia higieny. Należy przede wszystkim dbać o czystość oraz zachować „szkodnikoszczelność” pomieszczeń. Pomieszczenia kuchenne i produkcyjne należy regularnie „suszyć - wentylować”, co pozwoli pozbyć się nadmiaru wilgoci. Stosujmy przy tym w oknach moskitiery, zapobiegające przedostaniu się much do wnętrz. Co więcej, odpady spożywcze i komunalne należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Nie należy zostawiać żywności na wierzchu, szczególnie bogatej w białko (mięsa lub mokrej karmy dla psa czy kota). Dobrze jest również ograniczyć źródła wody pitnej dla owadów, np. wycierać zlewy czy blaty robocze do sucha jeżeli nie są właśnie używane. Jeżeli stworzymy w pomieszczeniach możliwie niegościnne dla owadów warunki, i nie pozostawimy jedzenia i picia, schowamy żywność do lodówki i wysuszymy pomieszczenie owadów z pewnością będzie znacznie mniej. Jednak same zasady higieny mogą nie wystarczyć - dodaje Ziemowit Rudy.
Naszym dużym sojusznikiem w walce z tymi owadami może być światło UV. Muchy doskonale widzą barwy, a ich oczy są szczególnie wrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe. Jak twierdzą Brytyjscy naukowcy* orientacja ciała owadów podczas lotu względem naturalnego źródła światła, nieba, słońca - lub w przypadku owadów nocnych - księżyca, umożliwia im precyzyjną nawigację. Na podstawie badań naukowcy wykazali, że to odruch behawioralny jakim jest reakcja na światło, łapie w pułapkę owady. Dlatego w nowoczesnych lampach owadobójczych do wabienia i kontrolowania much, wykorzystuje się taśmy ledowe emitujące promieniowanie UV, skutecznie wabiąc owady.
Badania mówią, że lampy w których zastosowano LED mają aż 80%** większy zasięg działania od lamp wyposażonych w tradycyjne świetlówki, co czyni je odpowiednimi do dużych przestrzeni. Ponadto, żywotność listew ledowych jest trzykrotnie dłuższa niż zwykłej świetlówki. Są one ekologiczne, energooszczędne, oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego nie stwarzają zagrożenia zanieczyszczenia produktów stłuczonym szkłem oraz metalami ciężkimi. Projekty nowoczesnych lamp owadobójczych inspirowane są współczesnymi trendami we wzornictwie przemysłowym, dzięki czemu można zamontować je w dowolnym miejscu w domu, czy lokalu bez obawy o kwestie estetyczne. Wtapiają się one w swoje otoczenie, a martwe owady nie są widoczne. Lampy LED zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa i higieny, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, urządzenia takie nie zużywają nadmiernych ilości energii.
- Choć dorosłe życie muchy trwa zaledwie 4 tygodnie, to w czasie jego trwania intensywnie poszukują pożywienia przez co mogą skazić jedzenie spożywane przez ludzi. Aby uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń w postaci narażenia zdrowia swojego, bliskich lub gości, warto regularnie stosować odpowiednie środki ostrożności – tak żeby wakacyjna uczta nie kojarzyła nam się z nieprzyjemnymi konsekwencjami dla zdrowia - podsumowuje Ziemowit Rudy.
*badania Rentokil Initial, wrzesień 2023 r.
**Samuel T. Fabian , Mary E. Sumner, Trevor J. Wardill, Paloma T. Gonzalez-Bellido; Unikanie przeszkód podczas przechwytywania poruszającego się celu: rozwiązanie na miniaturową muchę. J Exp Biol 15 lutego 2022
Fot. Rentokil
Informacja prasowa