Postać Cruelli de Mon po raz pierwszy pojawiła się w latach pięćdziesiątych XX wieku na kartach książki Dodie Smith. Na dużym ekranie zadebiutowała natomiast w animowanym filmie Disneya w 1961 roku, a potem pojawiła się w aktorskim remake'u Disneya z 1996 roku i jego kontynuacji z 2000 roku. Dzisiaj, niemal 60 lat później, ekspresyjność, zamiłowanie do koncentrowania na sobie uwagi i wyszukanych stylizacji oraz cięty dowcip Cruelli wciąż ekscytują i fascynują widzów.
– Cruella de Mon jest prawdopodobnie najbardziej kultową postacią ze złoczyńców Disneya, ponieważ jest tak cudownie zła. Ekstrawagancka, modna, manipulująca, przebiegła i wyraźnie szalona. Wszystkie cechy postaci, które widzowie kochają nienawidzić. To coś w rodzaju disneyowskiego Hannibala Lectera – mówi producent filmu, Andrew Gunn.
Dzięki wytężonej pracy wielu kreatywnych umysłów, powstała fabuła, z której można się dowiedzieć, jak pomysłowe dziecko, Estella, stało się bezwzględną mścicielką – Cruellą. Większość akcji rozgrywa się w Londynie w latach 70., na tle punkowej rewolucji. Śledzimy metamorfozę dziewczyny z brzydkiej dickensowskiej sieroty w buntowniczą, zaradną, śmiałą i pomysłową antybohaterkę, która dowiaduje się, kim naprawdę jest i jak być sobą. Bystra i kreatywna Estella (Emma Stone - Oscar® - Najlepsza aktorka pierwszoplanowa) chce zdobyć sławę dzięki swoim projektom ubrań. Zaprzyjaźnia się z parą młodych złodziei, którzy doceniają jej przestępcze skłonności. Razem budują sobie nowe życie na ulicach Londynu.
– Chcieliśmy zbadać, dlaczego była taka, jaka była. Co sprawiło, że stała się Cruellą de Mon. Podchodziliśmy do tego, jak do historii powstania super-złoczyńcy w komiksie: kim była jako dziecko, co ją ukształtowało. Wszystko, co do tej pory widzowie wiedzieli o Cruelli, to to, że chciała zrobić płaszcz z dalmatyńczyków. Już na wczesnym etapie prac zdecydowaliśmy, że aby dać im coś nowego, musimy pokazać coś, co znają, od zupełnie innej strony – tłumaczy Andrew Gunn.
W tytułową rolę wcieliła się Emma Stone. Była ona pierwszym i jedynym rozważanym przez studio wyborem. Miało to miejsce już, gdy aktorka otrzymała pierwszą nominację do Oscara® za drugoplanową rolę w filmie „Birdman (Nieoczekiwane pożytki z niewiedzy)” i jeszcze przed premierą „La La Land”, w którym Stone zagrała główną rolę kobiecą, za którą zdobyła Oscara®. – Ciekawe jest prześledzenie, skąd się wzięła, skąd pochodzi Cruella – opowiada Emma Stone. – Dobrze się bawiliśmy podczas badania, jak człowiek staje się złoczyńcą. Jak na ludzi mogą wpływać różne wydarzenia w ich życiu – jak mogą upaść pod ciężarem różnych doświadczeń albo wznieść się ponad nie, wzmocnić, ale być może nie zawsze wyciągnąć z tego pełną morału lekcję. Te głębokie kwestie, to wszystko jest w tym filmie, ale przedstawione w zabawny, szalony, disneyowski sposób, a dodatkowo ze świetną muzyką punkową z lat siedemdziesiątych – cieszy się aktorka.
Producent filmu, Andrew Gunn, wypowiada się o kreacji Emmy Stone w samych superlatywach. – Emma Stone ma cudowną umiejętność grania nieprzyjemnych, samolubnych kobiet (tak jak to zrobiła w „Faworycie”). Potrafi w sekundę przeobrazić się od uosobienia zła do ściskającej za serce bohaterki, z którą widzowie sympatyzują i kibicują jej do końca filmu. Ma świetne wyczucie czasu i naprawdę pasuje do tworzonych przez siebie postaci, dzięki czemu każda z nich jest wyjątkowa i niezapomniana. Wiedzieliśmy, że jako Creulla stworzy coś fascynującego i ponadczasowego.
Równie ważną postacią, co Cruella, jest Baronessa, grana przez dwukrotną zdobywczynię Oscara® Emmę Thompson („Howards End”, „Rozważna i romantyczna”). Ich znajomość stanie się motorem serii wydarzeń, które popchną Estellę w mroczne zakamarki jej osobowości Elegancka, szorstka i złośliwa Baronessa jest pod każdym względem przeciwieństwem Estelli. Estella jest nowatorska, wizjonerska, podczas gdy Baronessa – choć odnosi duże sukcesy – nie zdaje sobie sprawy, że jest nieco staromodna. – Bez Baronessy nie byłoby Cruelli – mówi Andrew Gunn. – Wszystkie działania Baronessy odgrywają rolę w procesie powstawania Cruelli de Mon.
– Baronessa jest niestety przyczyną powstania Cruelli – wyjaśnia Thompson. – To bardzo smutne, ale wspaniale jest zobaczyć, dlaczego ktoś staje się tym, kim się stał. Baronessa stoi za niezwykłym domem mody, więc kiedy Estella ją widzi, jest oszołomiona i onieśmielona. Szybko jednak zaczyna rozumieć, z kim ma do czynienia. Baronessa widzi, że Estella ma talent, który wykorzystuje do swoich celów – kontynuuje aktorka. – To bardzo różna postać od tych, które do tej pory grałam i które żyły w prawdziwym świecie, nosiły normalne ubrania. Ona jest jedną z tych osób, którymi nigdy nie byłam, a dla których pokazanie się na zewnątrz jest wszystkim. Nic innego się nie liczy. Baronessa nie jest kimś, kogo kiedyś znajdą martwego w starych butach lub spodniach od dresu. Ona zawsze jest wyszykowana, aby się pokazać. Tak więc ta rola jest fascynująca – opowiada.
Rolę Emmy Thomson komplementuje Andrew Gunn. – Emma Thompson dała Baronessie ponadczasową elegancję i poczucie klasy. Znalazła również wyważony, spokojny, lodowaty sposób bycia dla swojej postaci. Czuję, że stworzyła bohaterkę, która jest połączeniem Coco Chanel i Władimira Putina. Jak każdy wielki czarny charakter, Emma jest bohaterką własnej historii. We wszystkich swoich działaniach czuje się całkowicie usprawiedliwiona. Nigdy nie zaakceptowałaby punktu widzenia, że to ona jest w tej historii tym złym charakterem. Emma Thompson potrafi nam pomóc zrozumieć, dlaczego jej postać robi to, co robi – dodaje.
Cruellę wyreżyserował Craig Gillespie („Jestem najlepsza. Ja, Tonya”) na podstawie scenariusza Dany Fox i Tony’ego McNamary, a nad historią pracowali Aline Brosh McKenna, Kelly Marcel i Steve Zissis. Film wyprodukowali Andrew Gunn („Zakręcony piątek”), Marc Platt („Mary Poppins powraca”) oraz Kristin Burr („Krzysiu, gdzie jesteś?”). Producentami wykonawczymi filmu są Emma Stone, Michelle Wright, Jared LeBoff i Glenn Close.
Kluczowe w tworzeniu tej niesamowitej atmosfery i estetycznego show „Cruelli” były stroje. Do tego monumentalnego przedsięwzięcia filmowcy wybrali projektantkę kostiumów Jenny Beavan („Mad Max: Na drodze gniewu”, „Pokój z widokiem”), dwukrotną zdobywczynię Oscara®, która wcześniej współpracowała z Emmą Thompson zarówno przy filmie „Powrót do Howards End”, jak i przy „Okruchach dnia”.
– Czytałam scenariusz i wiedziałam, że to naprawdę zabawny, a przy tym zadziorny film – mówi Beavan. Kostiumografka przyznaje też, że skala przedsięwzięcia od razu zadziałała na jej wyobraźnię. – Spotkałam Craiga i powiedziałam mu, że się zastanawiam, bo to ogromne wyzwanie. A potem pomyślałam, że warto spróbować. Lubię takie wyzwania – dodaje. Ilość stylizacji dla Emmy Stone jest olbrzymia. W sumie aktorka dokonała 47 zmian kostiumów, a Emma Thompson miała łącznie 33 stroje.
Choć w filmie obecne są dalmatyńczyki oraz inne psy, Cruella w wersji aktorskiej nie ma takich samych motywacji, jak jej animowany odpowiednik i nie krzywdzi zwierząt. W psiej obsadzie „Cruelli” znajduje się niewielka liczba zwierzęcych aktorów, a kilka scen z psami zostało zrealizowanych przy użyciu komputerowych efektów specjalnych. Większość zwierząt, które występują w filmie, została ocalona przed smutnym losem (przede wszystkim Buddy, którego znaleziono na ulicy); pozostałe psy pochodziły z kochających domów swoich trenerów. Zespół produkcyjny ściśle współpracował z renomowanymi treserami zwierząt, aby mieć pewność, że każdy pies był zadbany i dobrze wyszkolony.
Światowa premiera „Cruelli” w kinach była pierwotnie planowana na grudzień 2020 roku, ale ze względu na pandemię COVID-19 ostatecznie odbyła się 26 maja 2021 roku. W Polsce film obejrzało ponad 430 tysięcy widzów. 13 października ukaże się na DVD i Blu-ray™.
MATERIAŁY DODATKOWE W WYDANIU Blu-ray:
Fot. Galapagos Films
Informacja prasowa