Czasami stres, złość, zdenerwowanie biorą górę i trudno jest nad nimi zapanować albo niechciane myśli czy uczucie lęku nie dają nam spokoju i za nic nie chcą nas opuścić. Podświadomie wciąż je analizujemy i przetwarzamy, a to tylko potęguje ich negatywne działanie i wywołuje stres oraz zmęczenie. Oto sposoby, żeby wyjść z błędnego koła.
- Spontaniczny taniec - możesz wytańczyć swoje emocje przy odpowiednio dobranej muzyce. Wytup złość, wyraź ruchami zwątpienie czy smutek. Tupanie w podłogę to też niezawodny sposób, by poczuć oparcie, gdy zalewa nas fala emocji.
- Kontakt z naturą - każdy zna kojące uczucie spokoju, które ogarnia człowieka natychmiast, gdy zanurzy się w leśną gęstwinę. Taka reakcja jest zupełnie naturalna. Przez tysiące lat nasze mechanizmy obronne kształtowały się w warunkach, którym bliżej do puszczy niż zatłoczonego miasta. Gdy wchodzimy między drzewa, podświadomość podpowiada nam, że wracamy do naszego naturalnego środowiska. Kąpiel leśna to uważne zanurzenie się w atmosferę lasu przy użyciu wszystkich zmysłów: wzroku, słuchu czy węchu.
- Qigong - to chińska metoda oczyszczania się z toksycznej energii. Mówi się o niej, że jest jak deszcz, który obmywa nas od środka. Przykładowe ćwiczenia: wyobraź sobie, że przenosisz trudne emocje i złą energię z wnętrza ciała na powierzchnię skóry. Rozstaw stopy i ugnij kolana. Następnie delikatnie zacznij wirować i drgać, jakbyś chciała się otrząsnąć z napięcia, które je "obsiadło". Metodę tę praktykuj przed pójściem spać.
- Skup się na czymś innym - znajdź wciągające zajęcie i zajmij się czymś, co wymaga koncentracji. W stresującej sytuacji kołem ratunkowym może być wykonywanie czynności, która zmusi cię do skupienia się wyłącznie na niej i nie pozwoli myśleć o czymś innym. Sprawdzą się na przykład szydełkowanie, odkurzanie, porządki w szafie, spacer czy wyjście na siłownię lub basen. Tego typu czynności wymagają od nas skupienia i nakierowują nasze myśli na konkretne działanie.
- Aplikacja "biały szum" - jest przeznaczona do uspokajania i usypiania płaczących dzieci, ale szum działa także na dorosłych. Ułatwia zasypianie, pomoże ukoić nerwy po ciężkim dniu, zrelaksuje. Wystarczy ściągnąć ją na telefon. Do wyboru m.in. fale morza i oceanu, wiatr w górach, odgłosy natury i przyrody, deszcz czy ćwierkanie ptaków.
Klaudia Kwiatkowska
(klaudia.kwiatkowska@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com