Coraz więcej Polaków skarży się lekarzom na przykre doznania słuchowe takie jak: szumy uszne, dzwonienie, brzęczenie, syczenie, piski, szmery w uszach. To powiązane jest często z problemami z koncentracją, snem, odczuwaniem ogromnego dyskomfortu z powodu hałasu. Przyczyn szumów usznych jest bardzo dużo. Powodować je może silny stres, nadciśnienie, cukrzyca, alkohol, przebyte infekcje, choroby neurologiczne.
Zdarza się, że szumy uszne pojawiają się w wyniku urazów głowy i szyi, zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, przyjmowania niektórych leków. Nie brakuje osób, które stale cierpią z powodu szumów usznych, przez co czują się zmęczone i rozdrażnione. Gdy uda się zdiagnozować przyczynę nieprzyjemnych doznań słuchowych, lekarze wdrażają wtedy odpowiednie leczenie, farmakoterapię. Niektórym pacjentom zaleca się skorzystanie z leczenia psychiatrycznego lub kontakt z psychologiem. Nie zawsze jednak udaje się odkryć, co powoduje uciążliwe dolegliwości zmysłu słuchu, dlatego coraz większy nacisk kładziony jest w naszym kraju na dokładną diagnostykę.
Ważną informacją dotyczącą szumów usznych jest fakt, że prawdopodobieństwo pojawienia się przykrych doznań słuchowych wzrasta wraz z wiekiem oraz że leczenie zależy od przyczyny schorzenia. Gdy szumy uszne związane są z niedosłuchem, zwalczane są one aparatem słuchowym, gdy występują wraz z nadciśnieniem, przepisywane są odpowiednie leki, gdy powiązane są z depresją, pomóc wtedy mogą leki przeciwdepresyjne. Zdarza się, że szumy uszne leczone są niekiedy przy pomocy dźwięków, terapii relaksacyjnej, metod fizjoterapeutycznych.
Iwona Trojan
(iwona.trojan@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com