Gdyby nasz mózg potrafił mówić, przedstawiłby nam z pewnością bardzo długą listę czynników, które nie służą jego sprawności i zdrowiu. Jednym z nich byłyby na pewno papierosy. Tytoń przyczynia się bowiem do utraty szarych komórek, cierpią zaś na tym podstawowe procesy poznawcze, w tym prawidłowe posługiwanie się językiem, ludzka pamięć, percepcja oraz uwaga. Naszemu mózgowi szkodzi również nieodpowiednia liczba godzin snu oraz przewlekły stres. Nie opłaca się więc zarywać niepotrzebnie nocy ani przejmować zanadto tym, co nas spotyka, spotkało lub może spotkać.
Natłok bodźców i hałas to kolejne zmory dla naszego organu myślenia. Podobnie jak unikanie śniadań czy objadanie się. Niekorzystnie na nasze centrum dowodzenia wpływa też nadmierna konsumpcja cukru. Warto pamiętać, że do pełni sprawności nasz mózg potrzebuje treningu myślowego. Zaspokoić tę potrzebę możemy dzięki nauce języków obcych, czytaniu książek, rozwiązywaniu krzyżówek, sięganiu po sudoku, głowieniu się nad zagadkami, nauce nowych umiejętności.
Nieprzyjacielem naszego mózgu jest smog. Zanieczyszczone powietrze może niszczyć tkankę mózgową i wywoływać procesy zapalne. Pozytywnie na mózg działa równowaga między aktywnością fizyczną, a odpoczynkiem. Gdy brakuje nam ruchu, nasze centrum dowodzenia pracuje wolniej. Niekorzystnie na mózg działa nadużywanie alkoholu oraz niezdrowa dieta. Specjaliści zajmujący się mózgiem są przekonani, że czynnikiem, który szkodzi temu organowi jest negatywne myślenie. Dla zdrowia i sprawności naszego mózgu dobrze jest więc być optymistą.
Iwona Trojan
(iwona.trojan@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com