Tajemnicze techniki rodem z Indii zyskują coraz więcej zwolenników – szacuje się na świecie regularnym treningom poświęca się już około miliona osób. Dziś można odważnie założyć, że także w Polsce zapanowała moda na jogą. Co zatem sprawia, że jest ona tak popularna?
Nie tylko asany
Powszechnie joga jest utożsamiana z zestawem ćwiczeń zapewniających zdrowie dla ciała i relaks dla umysłu. Jednak to tylko częściowo prawda. W rzeczywistości joga to kompleksowy system filozoficzny, który powstawał w Indiach od ok. 2000 lat przed narodzinami Chrystusa. Klasyczna joga jest praktykowana od około 2500 lat, a jej głównym założeniem jest osiągnięcie równowagi ciała i umysłu. Takie zrównoważone podejście prowadzi ostatecznie do poznania rzeczywistości, a tym samym pełnego spokoju i szczęścia.
Jednym z podstawowych elementów jogi są asany, czyli zestaw ponad dwustu technik ułożenia ciała. Ich zastosowanie poprawia kondycję fizyczną, gibkość oraz ogólny stan zdrowia. W praktyce równie ważną rolę, a może nawet ważniejszą, odgrywają pranayamy, czyli techniki oddechowe. Ich odpowiednie wykorzystanie między innymi obniża ciśnienie krwi, ułatwia koncentrację i redukuje stres. Całość praktyk związanych z jogą posiada wspaniały wymiar duchowy, który realnie może wpłynąć na poprawę jakości życia. Oczywiście sama joga nie rozwiąże wszystkich problemów, ale na pewno to ułatwi.
Joga opanowuje świat
Ekspansja rozpoczęła się tradycyjnie od USA, gdzie fascynacja wschodem przejawia się od zamiłowania do sushi po fascynację filozofią Zen, z której znany był między innymi charyzmatyczny Steve Jobs oraz legendarny trener koszykówki Phil Jackson. Podobnie jest z jogą, która po cichu opanowała kręgi gwiazd kina i muzyki. Aktorka Halle Berry czy królowa pop Madonna (znana także z zamiłowania do Kabały) to tylko początek długiej listy celebrytów, którzy rozpoczęli przygodę z asanami. W Europie ambasadorem jogi jest Sting, który w kilku wywiadach wspominał o regularnej praktyce. Podobno muzyk regularnie odbywa szkolenia pod okiem doświadczonego mistrza.
Warto również wspomnieć, że w USA powstało stowarzyszenie lobbujące za włączeniem jogi do programu igrzysk olimpijskich. Na razie nikt nie traktuje tych postulatów na poważnie, ale podobnie było kiedyś curlingiem, który początkowo znalazł uznanie kibiców, ale ostatecznie także członków MKOl.
Joga stała się symbolem optymalnego treningu. Nawet największy dostawca sprzętu komputerowego na świecie – firma Lenovo nie oparła się jej magii i wprowadziła do sprzedaży laptopa Lenovo Yoga. Sprzęt charakteryzuje się tym, że ekran można obracać o 360 stopni – pozycje, dokładnie jak u mistrzów jogi w najbardziej wyrafinowanych asanach. Ktoś by mógł zarzucić komercjalizowanie starożytnej sztuki, ale przecież o to chodzi dzisiejszemu konsumentowi – spełnianie jego zachcianek szybko i łatwo. Joga pozwala wyciszyć się, zrelaksować, przynosi ulgę zbolałym plecom i… rzeźbi pośladki. Nie powinno nikogo dziwić, że laptop, który potrafi tak się wyginać dostał takie imię. Co ciekawe sprzęt cieszy się tak dużą popularnością, że producent poszerzył serię o tablety Yoga.
Szczęście dla każdego?
W Polsce ćwiczenia jogi zyskują popularność od połowy lat 90-tych. Coraz więcej osób ulega magii pradawnych aktywności – jak grzyby powstają kolejne szkoły, w miejskich parkach organizowane są darmowe letnie kursy. Szacuje się, że w Polsce regularnie praktykuje 30 tys. osób i cały czas liczba ta rośnie. Dlaczego?
Praktykowanie jogi posiada wiele zalet – regularne ćwiczenia znacząco poprawiają kondycję fizyczną, wydolność organizmu oraz ogólne samopoczucie. Jednak wyjątkowo kusząco jawi się możliwość osiągnięcia spokoju duchowego opartego na technikach pracy z oddechem i medytacyjnych. Dla współczesnych Polaków życie niesamowicie przyspieszyło – telefony komórkowe, komputery, poczta email oraz szeroko dostępny internet – to wszystko sprawia, że żyjemy ciągle pod presją i w natłoku niezliczonych ilości informacji. W tym kontekście joga jawi się jako remedium na wiele naszych bolączek i dlatego szkoły jogi cieszą się coraz większą popularnością.
Nowy rok trwa już w najlepsze, ale może to dobry moment na rozpoczęcie przygody z jogą? Na początek zachęcamy do pogłębienia wiedzy – istnieje wiele portali i książek, w których można znaleźć najważniejsze informacje. Następnie znajdź sprawdzonego nauczyciela, który dobierze zajęcia odpowiednie dla Ciebie (pamiętaj: skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem treningów). Na koniec ostatnia rada – ciesz się ćwiczeniami, będziesz zaskoczony jak twoje życie się zmienia. Na lepsze.
Fot. Lenovo
IP