Zespół metaboliczny to zbiór powiązanych ze sobą czynników zwiększających prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy, miażdżycy oraz powikłań sercowo-naczyniowych. Lekarze nie radzą go lekceważyć. Nic więc dziwnego, że coraz więcej w Internecie artykułów dotyczących tak zwanego zespołu x oraz że coraz więcej osób, które dowiadują się w gabinecie lekarskim o tym, że dopadł je zespół metaboliczny.
Czynnikami wpływającymi na pojawienie się zespołu metabolicznego są: nieprawidłowe nawyki żywieniowe, mała aktywność fizyczna, wieloletnie stosowanie używek, palenie tytoniu, podatność na stres, depresja, zaburzenia osobowości, stosowanie niektórych leków i dopingu, zespół wielotorbielowatych jajników, transplantacja, niedoczynność tarczycy, zaburzenia mikrobiomu jelit. A do czego prowadzić mogą owe czynniki? Do insulinoodporności, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, choroby wątroby, otyłości brzusznej. A w następstwie tego wszystkiego do miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia płucnego, zawału serca, niedosłuchu, ślepoty, stopy cukrzycowej, choroby stawów, zapalenia trzustki i mnóstwa innych poważnych, niebezpiecznych i nieprzyjemnych chorób i dolegliwości.
Lekarze coraz częściej przestrzegają swoich pacjentów przed zespołem metabolicznym, przestrzegają dlatego, że niszczy on podstępnie ludzki organizm. Jest to poważny problem zwłaszcza w krajach rozwiniętych, gdzie na porządku dziennym jest to, że mieszkańcy owych krajów prowadzą siedzący tryb życia, niewłaściwie się odżywiają i nieustannie narażeni są na różne stresujące sytuacje. Podstawę leczenia zespołu metabolicznego stanowi zmiana stylu życiu pacjenta. Osobom dotkniętym zespołem x zaleca się przestrzeganie zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety, redukcję nadwagi, dbanie o kondycję fizyczną.
Iwona Trojan
(iwona.trojan@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com