Kryzys ćwierćwiecza jest zjawiskiem naturalnym, wpływającym na życie wielu młodych dorosłych na całym świecie. To okres intensywnej autorefleksji, zamętu i egzystencjalnych pytań. Ta faza może objawiać się poczuciem zagubienia lub rozczarowania co do kierunku życia, często wywołanym presją dorosłości, wyborami zawodowymi, związkami i osobistymi osiągnięciami. Ciężar decyzji, które musiałaś podjąć, gdy miałaś dwadzieścia kilka lat, a nawet będąc nastolatką (wybór kierunku studiów, kierunku studiów, pracy po ukończeniu studiów itp.) może ci ciążyć. Wiele osób w tym wieku porównuje swoje życie z rówieśnikami lub kontami w mediach społecznościowych i często ma wrażenie, że pozostaje w tyle.
Jak przetrwać kryzys ćwierćwiecza? Przede wszystkim zrozum, że takie uczucie jest całkowicie normalne. W wieku 20 lat łatwo jest czuć się samotną. Możesz też mieć wrażenie, że wszyscy inni idą do przodu, podczas gdy Ty przechodzisz kryzys – nie poddawaj się jednak – działaj i szukaj wsparcia. Skontaktuj się z przyjaciółmi lub rodziną, którzy cię wysłuchają i udzielą ci konstruktywnej rady. Czasami nawet sama świadomość, że ktoś cię rozumie, może przynieść ogromną ulgę. Wykorzystaj też ten czas, aby na nowo odkryć swoje zainteresowania. Codzienność polegająca na tym, że idziesz do pracy, przeglądasz telefon, jesz obiad, obejrzysz serial, idziesz spać i powtarzasz to następnego dnia potrafi zdemotywować. Spróbuj przeznaczyć trochę czasu w ciągu dnia na wypróbowanie rzeczy, które Twoim zdaniem mogą Ci się spodobać, takich jak nowy trening, zajęcia plastyczne, czy wypróbowanie nowego przepisu. Wykorzystaj ten czas, aby odkryć, co naprawdę Cię ekscytuje i motywuje.
Dodatkowo wyznaczaj sobie małe, osiągalne cele. Myślenie o zmianach, które prawdopodobnie zachodzą w Twoim życiu może być przytłaczające. Zamiast tego pomyśl o uczynieniu mniejszych kroków, aby pracować nad życiem, którego pragniesz. Zamiast koncentrować się na przytłaczającym ogólnym obrazie, podziel swoje aspiracje na mniejsze, wykonalne zadania. Świętowanie tych małych zwycięstw może znacząco zwiększyć Twoją pewność siebie i poczucie, że zmierzasz w dobrym kierunku. Nadaj swojemu dobremu samopoczuciu priorytet, dbając o odpowiednią ilość odpoczynku, dobre odżywianie, ćwiczenia i angażowanie się w zajęcia, które przynoszą ci szczęście, spokój i komfort. Dokonuj dla siebie wyborów, za które Twoje ciało i zdrowie będą Ci później wdzięczne.
Rozważ również terapię u przeszkolonego specjalisty. Czasami wskazówki wyszkolonego terapeuty lub doradcy mogą zapewnić perspektywę i narzędzia potrzebne do skutecznego przejścia przez ten trudny czas. Przyjaciele i rodzina będą mieli swoje uprzedzenia i mogą nie mieć narzędzi, których potrzebujesz, aby mieć pewność, że postępujesz właściwie.
Joanna Adamski
(joanna.adamski@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com