który z biegiem czasu stracił przychylność ludzi z uwagi na swój niechlubny wkład w rozprzestrzenianie się pasożyta zbożowego jakim jest rdza źdźbłowa. Dziś powtórnie odzyskuje uznanie z uwagi na potwierdzone wielokierunkowe działanie prozdrowotne.
Źródłem cennych składników jest zarówno jego korzeń, kora, pędy oraz owoce. Te ostatnie są doskonałym surowcem do sporządzenia soku, marmolady a nawet wina.
Wyciągi z berberysu bogate są w antocyjany, bioflawonoidy czyli osławioną witaminę P. Ta grupa związków poprawia przepływ krwi w naczyniach włosowatych, dzięki czemu zwiększa ukrwienie tkanek, mięśni i ostatecznie wydolność organizmu, dzięki czemu może być stosowana z dobrym skutkiem przez osoby aktywne fizycznie. Zawarte w wyciągach z berberysu alkaloidy wpływają regulująco na pracę serca i zwiększają jego wydolność i obniżają ciśnienie. Berberyna zwiększa odpowiedź komórek mięśniowych na działanie insuliny, co umożliwia lepsze wykorzystanie glukozy przez mięśnie, umożliwiając tym samym dłuższe i bardziej intensywne treningi. Ta sama właściwość jest sprzężona ze spalaniem tkanki tłuszczowej, co jest możliwe dopiero po zmniejszeniu rezerw glukozy zmagazynowanych w formie glikogenu w wątrobie.
Ostatnie doniesienia naukowców rzucają nowe światło na właściwości berberysu, które nie były do tej pory szczegółowo analizowane. W badaniu przeprowadzonym z udziałem diabetyków wykazano, że berberyna wykazuje korzystny wpływ zarówno na parametry glikemiczne jak i gospodarkę lipidową. Poprawa glikemii wynika z oddziaływania berberyny na komórki poprzez zwiększenie produkcji energii. Dzięki temu możliwa jest utrata nadprogramowych kilogramów. Ta właściwość została potwierdzona w badaniu, w którym stwierdzono, że stosowanie berberyny miało wpływ na BMI czyli spadek masy ciała1.Podobne wyniki uzyskano również we wcześniejszym badaniu na szczurach2. W innym badaniu również z udziałem osób chorych na cukrzycę wykazano pozytywny wpływ berberyny na przemiany trójglicerydów i funkcje wątroby3. Suplementacja berberyną przez osoby borykające się z zaburzeniami przemian glikemicznych i nadwagą ma zatem dużo szersze działanie, niż tylko kontrola poziomu cukru. Ma to szczególne znaczenie, gdyż osoby te są narażone zdecydowanie częściej na stłuszczenie wątroby i wysoki poziom trójglicerydów.
Godnym uwagi jest również fakt, że bioflawonoidy zawarte w berberysie zwiększają przyswajalność witaminy C, dzięki czemu wspierają układ odpornościowy. Berberys to bogactwo alkaloidów, z których najbardziej znana i uznana jest wspomniana wcześniej berberyna, która jest przedmiotem wielu ostatnich badań, choć niemniej inne składniki tej rośliny mają również potwierdzony wpływ na nasze zdrowie. W przeszłości berberys powszechnie stosowano w leczeniu infekcji bakteryjnych i wirusowych. Owoce berberysu zawierają duże ilości bioflawonoidów oraz witaminy C i kwasu jabłkowego, który jest doskonałym prebiotykiem. Berberys z jednej strony blokuje więc rozwój stanu zapalnego, z drugiej zaś wspomaga rozwój swoistej flory jelitowej, która jest gwarantem naszego zdrowia. Ta ostatnia właściwość ma również ogromne znaczenie dla dla przemiany materii, ponieważ osoby z osłabioną florą jelitową mają tendencje do tycia i borykają się z problemem nadmiernego apetytu.
Szukając po raz kolejny cudownego środka na odchudzanie powinniśmy mieć świadomość wielu aspektów tego procesu. Berberys jest odpowiedzią na większość z nich, może jedynie poza aktywnością ruchową, o która musimy zadbać już sami.
1 J Clin Endocrinol Metab, July 2008, 93(7):2559 –2565
2 Lee YS, Kim WS, Kim KH, Yoon MJ, Cho HJ, Shen Y, Ye JM, Lee CH, Oh WK, Kim CT, Hohnen-Behrens C, Gosby A, Kraegen EW, James DE, Kim JB 2006 Berberine, a natural plant product, activates AMP-activated protein kinase with beneficial metabolic effects in diabetic and insulin-resistance states. Diabetes 55:2256–2264
3 Zhang H., Wei J., Xue R. et al. Berberine lowers blood glucose in type 2 diabetes mellitus patients through increasing insulin receptor expression. Metabolism. 2010 Feb;59(2):285-92
Produkty Avet Pharma można kupić w sieciach aptecznych ogólnokrajowych i regionalnych, sklepach zielarsko-medycznych, aptekach indywidualnych, aptekach internetowych, drogeriach oraz na stronie Avetpharma.
Autor tekstu: Dr n. biol. Andrzej Kołakowski