Zdarza się niejednokrotnie, że po niezwykle intensywnym wysiłku pojawia się u człowieka ból mięśni. Może wystąpić w ciągu 24 do 72 godzin po obciążającej organizm aktywności fizycznej. Dokuczać może czasem nawet i tydzień. Gdy nasz aparat ruchu wykona ponadnormatywną pracę, dochodzi niekiedy do mikrourazów włókien mięśniowych. Skutkiem jest stan zapalny i ból. Typowymi objawami zespołu opóźnionego bólu mięśniowego są: ból mięśni, nadwrażliwość na dotyk, sztywność mięśni, obrzęk bolących kończyn, ograniczony zakres ruchu kończyn. Bolesność mięśni przy DOMS zależy głównie od progu wrażliwości bólowej oraz od stanu zdrowia osoby, która uprawiała intensywny wysiłek fizyczny lub trening.
Aby ulżyć sobie przy wystąpieniu bólu mięśni, dobrze stosować odpowiednie masaże lub wziąć chłodny prysznic. Zaleca się też naprzemienne polewanie kończyn, a to zimną, a to ciepłą wodą. Znawcy tematu zachęcają także do diety wysokobiałkowej, do przyjmowania witaminy C oraz do unikania aktywności fizycznej przez jakiś czas w celu umożliwienia organizmowi regeneracji. Dobrą wiadomością, jeśli chodzi o DOMS jest ta, że nie jest on z reguły groźny dla organizmu.
Aby nie dopuścić do mikrourazów włókien mięśniowych, a tym samym do pojawienia się nieprzyjemnego uczucia bólu, opłaca się pamiętać przed ćwiczeniami i innym wysiłkiem fizycznym o dokładnej rozgrzewce. Przygotowuje ona bowiem organizm do wysiłku. Rozgrzanie mięśni zwiększa ich odporność na uszkodzenia. Aby uniknąć DOMS, dobrze stopniowo zwiększać intensywność wysiłku fizycznego, nie zmuszając organizmu do maksymalnej pracy w krótkim czasie. Po aktywności fizycznej dobrze jest rozciągnąć, a potem wychłodzić rozgrzane mięśnie. W celu zapobiegania zespołowi opóźnionego bólu mięśniowego zaleca się także używanie wałka rolującego. Rolowanie przed i po intensywnym wysiłku fizycznym bardzo pozytywnie wpływa bowiem na ludzkie mięśnie.
Iwona Trojan
(iwona.trojan@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com