W czwartek (15.02) w parlamencie greckim odbyło się głosowanie dotyczące legalizacji związków jednopłciowych. Ustawa została przyjęta głosami 176 posłów – 76 głosujących było przeciwnych, a 2 osoby wstrzymały się od głosu. Zmienione prawo przewiduje również możliwość adoptowania dzieci przez homoseksualne pary. Wraz z wejściem w życie nowych zasad Grecja stanie się pierwszym państwem w większości prawosławnym, które zdecydowało się na wprowadzenie takich przepisów.
Za nowym prawem opowiedzieli się przedstawiciele centrowej i lewicowej opozycji. Sam szef rządu jest zwolennikiem ustawy i wypowiada się na ten temat następująco: „To kamień milowy dla praw człowieka, który jest odzwierciedleniem dzisiejszej Grecji – postępowego i demokratycznego kraju, oddanego wartościom europejskim.” Dalej dodaje, że Grecja jest 16. państwem UE, które zdecydowało się na ten krok.
Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w ostatnim czasie, zdania na ten temat w społeczeństwie są podzielone: 62% respondentów jest za małżeństwami jednopłciowymi, ale za to aż 69% ankietowanych obawia się konsekwencji adoptowania dzieci przez pary homoseksualne. Kościół również zwraca na to uwagę deklarując, że potomstwo żyjące w takich rodzinach będzie pozbawione jednego z rodziców. Wychowywane w tych warunkach od najmłodszych lat będzie myliło role wynikające z podziału na płeć.
Ustawa wejdzie w życie z dniem publikacji w dzienniku ustaw.
Katarzyna Jabłońska
(katarzyna.jablonska@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com