Trwający właśnie październik jest miesiącem świadomości menopauzy, która w tym czasie jest odmieniana przez wszystkie przypadki. Mimo że to naturalny etap w życiu kobiety, nadal obarczony jest społecznym tabu. Ambasadorki kampanii – Agnieszka Dygant i Katarzyna Dowbor przekonują na swoim przykładzie, że menopauza nie staje na przeszkodzie w samorealizacji.
W starzejącym się społeczeństwie menopauza dotyka coraz większej liczby kobiet. Jak wskazują dane WHO, w 2030 roku 1,2 miliarda kobiet na świecie będzie miało 50 lat, a co się z tym wiąże doświadczy objawów menopauzy. Przekroczenie granicy 50. r. ż. często wiąże się ze zmianami w postrzeganiu ról życiowych. W społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że młodość jest bardziej ceniona niż doświadczenie. To z kolei prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości i marginalizacji kobiet po 50. r. ż. Tymczasem młodość i doświadczenie doskonale się uzupełniają, a menopauza nie musi oznaczać życiowej stagnacji.
Jedna trzecia życia nie musi być pauzą
Hasło poprzedniej edycji kampanii – „Menopauza. Zmiany są piękne. Porozmawiajmy o tym” było początkiem dla otwartych rozmów i destygmatyzacji tematu menopauzy. W tegorocznej edycji kontynuujemy dialog społeczny i otwieramy się na jeszcze więcej. Hasłem „Menopauza bez pauzy. Ja się dopiero rozkręcam!” zachęcamy do zmiany perspektywy i otwarcia na nowe wyzwania, bo ten etap nie musi być hamulcem dla aktywnego życia. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), okres po menopauzie stanowi jedną trzecią życia kobiety. Warto zrobić wszystko, by uczynić go wyjątkowym!
Chciałabym przekonać wszystkie kobiety, że menopauza niczego nie zmienia, że to wcale nie jest moment, kiedy kończy się życie. Wciąż jesteśmy prawdziwymi, tak samo wartościowymi kobietami. Po menopauzie wcale nie straciłam atrakcyjności, wciąż jestem aktywna, jeżdżę konno, na nartach, żegluję i pracuję zawodowo. Mam w sobie chyba nawet większą radość życia niż kiedyś, bo wcześniej głównie spędzałam czas w pracy, a teraz wiem, że dopiero się rozkręcam, że to dopiero początek mojego czasu w życiu. Dlatego bądźmy otwarte na zmiany i na rozmowę o nich. Cieszę się, że mogę zaangażować się w kampanię, która edukuje i przełamuje to tabu wokół menopauzy, bo edukacja jest bardzo ważna. - Katarzyna Dowbor, ambasadorka kampanii „Menopauza bez pauzy. Ja się dopiero rozkręcam!”
Zmiana niesie nowe możliwości
Czas menopauzy to nie tylko zmiany dla organizmu kobiety, ale też dla życia prywatnego i zawodowego. Po 50. r. ż. dzieci usamodzielniają się i często opuszczają dom rodzinny. Z kolei w obszarze zawodowym, kobiety na tym etapie życia często są spełnione, stoją na szczycie kariery, osiągając satysfakcję zawodową. To wyjątkowy czas, w którym kobieta może skoncentrować się na sobie, swoich pasjach i marzeniach, na które wcześniej nie miała tak dużo czasu. To okres, w którym wiele kobiet przewartościowuje swoje życie, podąża za swoimi pragnieniami i potrzebami, podejmuje nowe wyzwania.
Menopauza w społecznej świadomości często kojarzona jest z czasem, w którym aktywność kobiet w życiu zawodowym czy prywatnym spada ze względu na zmiany w organizmie. Warto ten obraz odczarowywać i pokazywać, że dzięki odpowiedniej opiece i poświęceniu czasu na spełnianie własnych potrzeb, ten etap może wręcz stać się pretekstem do rozwoju, spełniania marzeń, osiągania nowych celów. Zachowanie aktywności w okresie menopauzy ma ogromne znaczenie dla samopoczucia i pewności siebie. Wszelkie programy czy kampanie społeczne poświęcone temu tematowi są na wagę złota, ponieważ pozwalają oswajać się zmianami, z którymi na pewnym etapie życia wszystkie będziemy się mierzyć. Pewne ograniczenia istnieją jedynie w głowie, dlatego szczególnie warto podkreślać, że życie w pełnym tego słowa znaczeniu, nie zna granic wieku. - Prof. dr hab. Ewa Mojs, psycholog
MENOCOACH, czyli wsparcie od VICHY
W odpowiedzi na wyzwania, ale także szanse, jakie niesie okres menopauzy VICHY rusza z programem wsparcia MENOCOACH. W ramach inicjatywy eksperci będą pomagać każdej z uczestniczek zrozumieć zmiany hormonalne zachodzące w okresie menopauzalnym ze szczególnym uwzględnieniem zmian skórnych. Sześciu wiodących ekspertów pomoże zająć się potrzebami skóry, zrozumieć skutki zmian hormonalnych oraz wprowadzić w codzienną praktykę nowe nawyki. Celem marki jest pomóc kobietom wyglądać i czuć się dobrze podczas menopauzy.
Aby wziąć udział w programie, wystarczy zarejestrować się na stronie akcji. Program jest darmowy i ma formę online, dzięki czemu jest dostępny dla każdej kobiety bez względu na miejsce zamieszkania i w dowolnym momencie.
Fot. Vichy
Informacja prasowa