Swoją popularnością roślina ta cieszyła się w XVIII wieku. Stosowano ją wtedy w przypadku stłuczeń, obrzęków i bólu stawów. Prozdrowotne działanie arniki górskiej potwierdziły także współczesne badania. Okazuje się, że roślina ta zawiera dużo związków o właściwościach przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych, poprawia mikrokrążenie i przyspiesza wchłanianie siniaków.
Oto kilka najważniejszych zdrowotnych kuracji, w których arnika górska jest wykorzystywana:
- Ogranicza bolesność i obrzęk stawów - wyciąg z arniki, zawarty w żelach i maściach, wspomaga leczenie stanów zapalnych stawów, zarówno ostrych, jak i tych przewlekłych. O wyjątkowości tej rośliny w tym przypadku decyduje grupa substancji o nazwie laktony seskwiteroenowe. Posiadają one silne właściwości przeciwzapalne.
- Wspomaga walkę z aftami i zapaleniem dziąseł - substancje lecznicze zawarte w tej roślinie mają właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Rozcieńczona nalewka z kwiatów arniki jest doskonałym środkiem do leczenia wszelkich stanów zapalnych jamy ustnej, aft i owrzodzeń dziąseł. W tym przypadku można kilka razy dziennie płukać usta naparem z suszonych kwiatów.
- Przyspiesza wchłanianie się krwiaków i siniaków - arnika w formie homeopatycznych granulek zastosowana w pierwszych godzinach po stłuczeniu czy skręceniu stawu, znacznie zmniejsza towarzyszący kontuzji ból i obrzęk, hamuje powstawanie siniaków i krwiaków.
- Przygotowuje organizm do operacji, regeneruje mięśnie - arnikę w formie granulek warto przyjmować na kilka dni przed większą aktywnością fizyczną, a także dwa dni po niej. Przygotowuje mięśnie do wysiłku, a później ułatwia ich regenerację. To również świetny sposób na zmniejszenie zakwasów. Arnika chroni naczynia krwionośne, zmniejsza krwawienie, obrzęk i ból, dlatego też warto stosować ją na kilka dni przez zabiegiem chirurgicznym i kilka dni po nim - doskonale przyspieszy gojenie się tkanek.
Klaudia Kwiatkowska
(klaudia.kwiatkowska@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com