Higieniczny i aktywny styl życia to podstawa dobrze pracującego mózgu. Problem w tym, że często szkodzimy swojemu mózgowi, nie dbając o ten organ we właściwy sposób. Jedną z rzeczy, która odbija się niekorzystnie na centrum naszego układu nerwowego, jest zbyt mała liczba godzin głębokiego snu oraz nieustanne życie w stresie. Starzenie się mózgu przyspiesza także nieodpowiednia dieta, która prowadzi z reguły do chorób metabolicznych, takich jak otyłość czy cukrzyca, co nie ułatwia należytej pracy naszemu mózgowi. Mózg postarza również nadmierne picie alkoholu, palenie papierosów, sięganie po różne substancje psychoaktywne. Szkody w centrum układu nerwowego wyrządzić może nawet tak lubiane przez Polaków i Polki piwo.
Wpływ na starzenie mózgu ma brak treningu, korzystanie z gotowych rozwiązań, typu liczenie na kalkulatorze. Bez obligowania mózgu do wysiłku, nie będzie zaś on długo organem młodym. Bardzo negatywnie na mózg działa także nieustanne bombardowanie go ciągle nowymi bodźcami. Powoduje to m.in. wydzielanie się w tym organie hormonu stresu. Z kolei ciągła praca odbiera mózgowi niezwykle ważny dla niego czas odpoczynku. Na szybkie tempo starzenia się mózgu wpływać także może ograniczona liczba kontaktów społecznych. Widać to szczególnie u seniorów.
Z badań naukowych wynika także, że starzenie mózgu może być determinowane przez przewlekłe odczuwanie bólu. Im starszy mózg, tym większe prawdopodobieństwo jego degeneracji, pogorszenia się pamięci, zdolności do koncentracji. Warto codziennie dbać o swój mózg, ponieważ niekorzystne zmiany, które już dokonały się w centrum naszego układu nerwowego, zostają już na zawsze. Na szczęście mózg można odmłodzić. I warto robić to regularnie.
Iwona Trojan
(iwona.trojan@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com