Witamina B12 ma ogromny wpływ na organizm. Pomaga na przykład w wytwarzaniu DNA i czerwonych krwinek. Ponieważ organizm nie wytwarza witaminy B12, należy ją pozyskiwać z żywności pochodzenia zwierzęcego lub z suplementów i należy to robić regularnie. Podczas gdy witamina B12 jest przechowywana w wątrobie przez okres do 5 lat, w końcu może wystąpić jej niedobór, jeśli dieta nie będzie zbilansowana odpowiednio, tak aby utrzymać odpowiedni jej poziom.
Średnie zalecane dzienne dawki, mierzone w mikrogramach (mcg), różnią się w zależności od wieku:
Witaminę B12 można uzyskać z pokarmów pochodzenia zwierzęcego, które zawierają ją naturalnie, lub z produktów nią wzbogaconych. Źródła zwierzęce obejmują produkty mleczne, jaja, ryby, mięso i drób. Jeśli szukasz żywności wzbogaconej w witaminę B12, sprawdzaj etykiety z informacjami o wartościach odżywczych produktu.
Jeśli nie masz pewności, czy przyjmujesz odpowiednią ilość witaminy B12, powinnaś wykonać badanie krwi, aby sprawdzić jej poziom. Z wiekiem wchłanianie tej witaminy może być trudniejsze. Bardziej podatną na niedobory witaminy B12 jesteś również, jeśli przestrzegasz diety wegańskiej (co oznacza, że nie jesz żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym mięsa, mleka, sera i jajek) lub jesteś wegetarianinem, który nie je wystarczającej ilości jaj i produktów mlecznych.
Joanna Adamski
(joanna.adamski@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com