Spanie z włączonym wentylatorem ma swoje plusy. Niższa temperatura oznacza lepszy sen. Dobry wentylator reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ułatwiając zasypianie. Dzieje się tak między innymi dlatego, że sen inicjowany jest przez naturalny spadek temperatury ciała. Badania pokazują, że niższa temperatura w pomieszczeniu sprzyja odpoczynkowi. Jest to szczególnie istotne, jeśli jesteś kobietą w średnim wieku. Z powodu wahań hormonalnych aż 80% kobiet w okresie menopauzy cierpi na nocne poty, które mogą sprawić, że przesypianie nocy jest utrudnione.
Prócz regulacji temperatury delikatny szum wiatraka może też pomóc w zaśnięciu. Cichy szum wentylatora może działać jak biały szum, maskując dźwięki zakłócające sen. Chociaż w przypadku niektórych osób dźwięk wentylatora może w rzeczywistości przynieść odwrotny skutek, bowiem wpływ białego szumu na jakość snu wskazuje na to, że osobiste preferencje odgrywają znaczącą rolę w tej kwestii. Niektórzy ludzie mogą uznać ten hałas za kojący, inni zaś za uciążliwy.
Spanie przy włączonym wentylatorze ma też jednak skutki uboczne. Może pogarszać stan zdrowia alergików. W przypadku uczulenia na roztocza, sierść zwierząt domowych lub pleśń, istnieje możliwość, że wentylator może rozprowadzić te alergeny po pomieszczeniu, powodując katar i kichanie, szczególnie jeśli wentylator nie jest regularnie czyszczony. W przypadku sierści zwierzęcej i zarodników pleśni najlepiej sprawdzają się oczyszczacze powietrza HEPA, aby ograniczyć narażenie na alergeny w nocy. Wiatrak może również wysuszać powietrze - w niektórych przypadkach ruch powietrza w pomieszczeniu może powodować wysuszenie skóry, oczu i ust, co może wyjaśniać, dlaczego podczas chłodzenia pomieszczenia wentylatorem może ci doskwierać ból gardła, zatkany nos lub kaszel.
Jeśli wentylator nie jest dla Ciebie – lub hałas nie pozwala Ci zasnąć w nocy – istnieje wiele innych sposobów na utrzymanie ciała w niższej temperaturze podczas snu. Do łóżka ubieraj oddychającą, piżamę z naturalnych materiałów. Zwróć też uwagę na to jak ścielisz łóżko. Jeśli dzielisz je z partnerem, rozważ użycie oddzielnej pościeli, na przykład dwóch podwójnych kołder. Unikaj alkoholu, ciężkich posiłków, intensywnych ćwiczeń i kofeiny przed snem. Zadbaj też o ciemną sypialnię.
Podsumowując wentylator w sypialni może być dla ciebie zdrowym i dobrym wyborem. Zwróć uwagę na to, jak się czujesz po przespaniu nocy z włączonym sprzętem i podejmij decyzję odpowiednią dla Ciebie.
Joanna Adamski
(joanna.adamski@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com