Należy zacząć od tego, że dobór mebli nie może być przypadkowy. Muszą być stabilne, a jedocześnie odporne na uszkodzenia. Istotne znaczenie mają zaoblone krawędzie czy też zabezpieczenie materiałem ABS. Meble powinny być wolne od szkodliwych związków lotnych takich jak formaldehyd, który uwalnia się stopniowo i latami. Jeśli producent nie umieścił takiej informacji, to warto zapytać, czy meble są pod tym względem bezpieczne dla dziecka, gdyż obecność formaldehydu przyczynia się do ataków astmy i alergii. Meble powinny być dla dziecka na wyciągnięcie ręki, zatem warto zdecydować się na niskie regały do pokoju dziecka, na których samodzielnie będzie mogło układać zabawki czy książki. Jeśli chodzi o te ostatnie, to warto zadbać jeszcze o podpórki zapobiegające ich przewracaniu się.
Aby utrzymać porządek w pokoju dziecka, należy nie tylko wybrać odpowiednie meble, do których samodzielnie będzie mogło sięgać i wyrabiać w sobie dobre nawyki utrzymywania przestrzeni wokół siebie w czystości, ale i sprzęty. Doskonale sprawdzają się zaawansowane roboty sprzątające wykorzystujące sztuczną inteligencję. Takie zdalnie sterowane urządzenia mogą bardzo dokładnie sprzątać podłogę w pokoju dziecka, nawet w zakamarkach. Warto zatem pomyśleć o meblach na nóżkach, pod które taki sprzęt będzie mógł wjechać. Dziecko może nauczyć się programowania i włączania robota sprzątającego. Oczywiście nie wszystko można wysprzątać w ten sposób i np. do ścierania kurzu zamiast chemicznych środków, można wybierać ściereczki z mikrofibry nałożone na plastikowe kije. Takie proste urządzenia typu miotełki można zakupić w każdej drogerii. Sprzątanie może zamienić się w zabawę i rywalizację. W ten sposób można zachęcić dziecko do pomocy.
Wiele osób zastanawia się, jak dezynfekować zabawki dziecięce. Otóż sposobów jest kilka. Można rzecz jasna wykorzystać środki chemiczne do dezynfekcji na bazie alkoholu. Ten ostatni szybko paruje, a powierzchnia pozostaje wolna od szkodliwych patogenów takich jak bakterie, wirusy czy grzyby. Oczywiście można znaleźć też środki dezynfekujące bez dodatku alkoholu. Wiele dziecięcych zabawek można po prostu wyprać. Dotyczy to oczywiście pluszowych maskotek, które mogą trafić do pralki i zostać wyprane w hipoalergicznym proszku. Trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu zaleceń producenta dotyczących sposobu prania, a przede wszystkim temperatury, aby nie uległy deformacji. Sposób suszenia także ma znaczenie. Trzeba również sprawdzić, czy dany produkt po praniu może zostać odwirowany. Regularnie prana, nawet co tydzień powinna być pościel. W ten sposób można pozbyć się z jej powierzchni bakterii, wirusów, ale i roztoczy, które bardzo często namnażają się w pościeli. W tym przypadku istotne znaczenie ma temperatura, zatem najlepiej wybierać taką pościel, którą można prać w 60 stopniach, a nawet 95 stopniach, by mieć pewność, że powierzchnia materiału po praniu będzie higienicznie czysta. Stosując się do powyższych zasad można zapewnić dziecku bezpieczeństwo w jego pokoju.