Posłanka jest znana z działań sprzeciwiających się przemocy wobec kobiet i popierających daleko idące równouprawnienie. W połowie lutego posłanki Lewicy wykonały w Sejmie taniec „Nazywam się Miliard”, który miał być symbolem niezgody na przemoc. Wydarzenie spotkało się z głosami poparcia, ale również z negatywnymi opiniami. Na te ostatnie zareagowała Kucharska-Dziedzic na swoim koncie na portalu X (dawniej Twitter).
„Kobiety tańczą w Sejmie i manifestują, że ich ciała należą tylko do nich… Kobiety śmieją się głośno z nadętej i nabzdyczonej głupoty przekonanej o własnej omnipotencji… Kobiety przestały siedzieć w kącie cichutko i w przerażeniu, że im ktoś napisze w internecie, że są brzydkie, stare, grube, głupie szmaty i marzą o gwałcie…" – napisała.
W odpowiedzi odezwał się autor konta Społeczny Rzecznik Praw Mężczyzn, pisząc: ,, Ciała mężczyzn natomiast należą do państwa, które może je wysłać na konflikt zbrojny narażając na uszkodzenie lub zniszczenie. Równouprawnienie, czego nie rozumiesz?".
„Drogi żołnierzu, wysyłają Cię na wojnę. Straszne? Ale w nagrodę możesz sobie pogwałcić. Społeczny rzeczniku praw mężczyzn — aż sobie zeskrinowałam Twoje uzasadnienie gwałtów wojennych" – odparła posłanka Lewicy.
Jej komentarz spotkał się z mnóstwem negatywnych komentarzy ze strony internautów, ale także innych posłanek, jak choćby Anny Marii Żukowskiej, która nie szczędziła szczerości.
„Anita, co Ty p****????" – napisała.
Anita Kucharska-Dziedzic tłumaczy w następnym wpisie:
„A kiedy się oburzyłam na mizoginię, to wylał się hejt. No więc szanowni i nieszanowni: równouprawnienie polega na tym, że ani kobiet ani mężczyzn nie wolno zabijać i ani kobiet ani mężczyzn nie wolno gwałcić. Problem polega na tym, że za rozpętanie wojny i zabijanie ludzi można trafić do więzienia, ale za gwałty wojenne jeszcze nikogo żaden międzynarodowy czy narodowy trybunał nie ukarał. Gwałty się relatywizuje. I zrobił to dziś mężczyzna rzekomo broniący praw mężczyzn".
Ilona Podsiadła
(ilona.podsiadla@dlalejdis.pl)
Fot. Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl