Odchody połogowe, zwane też poporodowymi, to wydzielina składająca się z krwi, śluzu oraz tkanek macicy. Organizm pozbywa się ich zarówno po porodzie siłami natury, jak i cesarskim cięciu. Najczęściej proces wydalania odchodów poporodowych mieści się w przedziale od 4 do 6 tygodni, choć zdarza się, że przebiega on nieco krócej lub dłużej.
Połóg najczęściej przebiega bez komplikacji, jednak czasami mogą wystąpić pewne powikłania. Powinno się zwracać uwagę przede wszystkim na ilość odchodów poporodowych oraz ich konsystencję. Dodatkowo należy obserwować swoje ciało i sprawdzać, czy nie pojawia się:
Podczas krwawienia połogowego należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie higieny intymnej. Zamiast kąpieli warto regularnie podmywać się, biorąc prysznic i używać delikatnych kosmyków łagodzących dolegliwości związane z połogiem. Tampony lepiej zastąpić chłonnymi podpaskami, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. W czasie krwawienia, zwłaszcza w jego pierwszych tygodniach, nie należy zbytnio przeciążać organizmu.
Joanna Karbownik
(joanna.karbownik@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com