1. Mikrobiom skóry, dlaczego tak ważny?
Mikrobiom skóry to złożony i różnorodny ekosystem drobnoustrojów: bakterii, grzybów, wirusów. Odgrywa on kluczową rolę w rozwoju układu odpornościowego, ochronie przed patogenami i wspieraniu ogólnego zdrowia skóry. Mikrobiom pomaga również zmniejszyć skutki urazów i infekcji wspierając funkcje bariery ochronnej skóry. W przypadku niemowląt zachowanie i promowanie naturalnego rozwoju mikrobiomu skóry odgrywa ważną rolę w utrzymaniu długoterminowego zdrowia.
2. Co się dzieje, kiedy równowaga mikrobiomu zostanie zaburzona?
Zakłócenie delikatnej równowagi mikrobioty skóry może skutkować utratą pożytecznych bakterii i zaburzyć funkcję bariery ochronnej skóry. To z kolej może prowadzić do wielu niepożądanych efektów takich jak nadmierna suchość, wysypka, swędzenie czy uczucie pieczenia. Mogą również rozwinąć się choroby skórne np. atopowe zapalenie skóry.
3. Co wpływa na mikrobiom skóry?
Istnieje szereg czynników, które mogą wpływać i zakłócać naturalną równowagę mikrobiomu. Są to czynniki zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne, a wśród nich m.in.
4. Jak pielęgnować skórę dziecka by wspierać jej mikrobiom?
Przede wszystkim często zmieniaj pieluszkę. Bakterie gromadzące się na skórze z kału i moczu mogą negatywnie wpływać na mikrobiom skóry. Jednocześnie wybierając produkty do pielęgnacji skóry dziecka stawiaj na te z minimalnym i naturalnym składem. Warto zwrócić uwagę na to czy mają certyfikat „Przyjazne dla mikrobiomu” i czy można ich używać od pierwszych dni życia dziecka, tak jak np. chusteczki nawilżane WaterWipes®. Chusteczki WaterWipes® są wytwarzane przy użyciu unikalnej technologii wodnej i zawierają tylko dwa składniki - 99,9% oczyszczonej wody i kroplę ekstraktu owocowego. Nie tylko czyszczą, ale również nie pozostawiają nic po sobie dbając o równowagę mikrobiomu skóry dziecka.
Fot. WaterWipes
Informacja prasowa