Zgodnie z nowymi przepisami, o ważności wyboru będzie decydować 15 najstarszych sędziów Sądu Najwyższego, a nie, jak dotąd, Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Ustawa trafi teraz do prezydenta do podpisu. Za jej przyjęciem głosowało 49 senatorów, 31 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.
Głównym celem ustawy, uchwalonej przez Sejm 24 stycznia, jest uporządkowanie kwestii ważności wyborów prezydenckich, a także protestów wyborczych i odwołań od uchwał PKW. Do rozpatrywania tych spraw powołany zostanie trzyosobowy skład sędziów, losowany spośród 15 najstarszych sędziów SN. Nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie wątpliwości dotyczących legalności wyboru prezydenta, szczególnie w kontekście kontrowersji związanych z obecnymi "neosędziami".
Wprowadzona zmiana ma również na celu wyeliminowanie problemów prawnych związanych z aktualnym składem Izby Kontroli Nadzwyczajnej, w której zasiadają sędziowie powołani po 2017 roku przez KRS. Ich status jest kwestionowany przez część środowisk, w tym władze, powołujące się na orzeczenia TSUE i ETPC. Nowe przepisy mają zapewnić transparentność i niezależność w rozstrzyganiu kwestii ważności wyborów prezydenckich, unikając wątpliwości dotyczących legalności składów orzekających w tych sprawach.
Ilona Podsiadła
(ilona.podsiadla@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com