O czym informuje wygląd włosów?
Stan naszej czupryny wiele mówi o stylu naszego życia, w tym o sposobie odżywiania. Ich wypadanie może świadczyć o występowaniu wielu chorób.
Gdy kondycja twoich włosów znacznie się pogorszyła, warto zgłosić się do lekarza internisty, który skieruje cię na konkretne badania. Na co powinnaś zwrócić uwagę i co w pierwszej kolejności powinno cię zaniepokoić?
- Meszki włosowe są nadwrażliwe - jeśli włosy wypadają tak, że na środku głowy i w okolicy czoła powstają prześwity, powodem bywa nadwrażliwość meszków włosowych na DTH (aktywną formę testosteronu). Stają się one coraz mniejsze, a nowe włosy są cieńsze.
- Masz problemy z tarczycą - przyczyną gorszej kondycji włosów może być zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy. W przypadku niedoczynności włosy stają się suche, matowe i bardzo łatwo wypadają - to skutek ich niedostatecznego odżywienia. Z kolei nadczynność powoduje, że na początku włosy stają się cienkie, ale też gładkie i lśniące. Niestety to tylko złudzenie, bo po około 3-4 miesiącach słabną i wypadają.
- Żyjesz w stresie - życie w permanentnym stresie i narażenie mieszków na długotrwałe działanie hormonów stresu może skutkować przedwczesnym przejściem włosów w fazę spoczynku, ale i prowadzić do zapalenia mieszków włosowych czy do ogólnego osłabienia struktury włosa. Niestety odbija się to na ich wyglądzie.
- Miałaś gorączkę - przejście choroby, której towarzyszyła wysoka gorączka (np. grypy czy COVID-19), może skutkować tzw. łysieniem telogenowym. Polega to na tym, że włosy przedwcześnie wchodzą w fazę spoczynku, stają się matowe, słabe, potem nadmiernie wypadają. Dzieje się tak zwykle około 2-3 miesiące po przejściu choroby.
- Zażywasz na stałe leki - niektóre leki mają niekorzystny wpływ na cebulki włosowe. Najczęściej pogorszenie kondycji włosów pojawia się podczas kuracji antybiotykowych, leczenia depresji, nadciśnienia czy artretyzmu. Jeśli na stałe zażywasz leki, poinformuj swojego lekarza pierwszego kontaktu, że włosy stały się słabsze.
Klaudia Kwiatkowska
(klaudia.kwiatkowska@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com