Inhalacje z olejkami eterycznymi wykonuje się od lat. Oczywiście wiadomym jest, że ich działanie zawsze powinno być jedynie wspomagające, a nie lecznicze. Nie można więc opierać kuracji wyłącznie na nich. Warto jednak wiedzieć, że inhalacje z użyciem olejków eterycznych są bardzo pomocne i skuteczne na różne fazy przeziębienia.
W przypadku cięższych chorób z reguły nie obejdzie się bez inhalacji solą fizjologiczną wykonywanej mechanicznymi, np. tłokowymi inhalatorami. Natomiast w lżejszych przypadkach często sami lekarze zalecają wykonywanie klasycznych inhalacji z olejkami eterycznymi. Poprawiają one m.in. komfort oddychania, udrażniają górne drogi oddechowe i działają wykrztuśnie.
Działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe
– Najważniejszą właściwością olejków eterycznych wykorzystywanych podczas stanów chorobowych i przeziębieniowych jest to, że działają one antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Oznacza to, że dzięki ich zastosowaniu przy wykonywaniu inhalacji, można wyzdrowieć szybciej. Kiedy podczas inhalacji wdychamy olejki, drobnoustroje i wirusy są niszczone. Inhalacje takie pomagają też w udrożnieniu nosa, co w przypadku przeziębień stanowi uciążliwy problem – tłumaczy specjalista z firmy Kej.
Jak to działa?
Inhalator mechaniczny (tłokowy) nie jest przystosowany do pracy z olejkami eterycznymi, gdyż ich substancje reaktywne uszkadzają tworzywa, z których wykonane są nebulizatory, mające za zadanie wytworzenie mgiełki do inhalacji. Skoro nie z użyciem inhalatorów mechanicznych, to jak wykonywać inhalacje z użyciem olejków eterycznych?
Przede wszystkim nigdy z wrzątkiem. – Pod wpływem bardzo wysokiej temperatury wody większość prozdrowotnych właściwości olejków niweluje się. To błąd często powielany przez osoby, które następnie skarżą się, że olejki nie działają – mówi Jacek Stolarzewicz.
Najlepszym rozwiązaniem jest więc sauna parowa, ewentualnie kosmetyczna. Jeśli akurat nie dysponujemy takim urządzeniem, może być to również manualny, nieelektroniczny inhalator starego typu. Jeśli natomiast takiego również nie posiadamy, wystarczy inhalacja przygotowana w misce, nad którą trzeba się pochylić, okrywając głowę ręcznikiem – w ten sposób zamknięty zostanie obieg powietrza, a opary będą trafiały bezpośrednio do układu oddechowego. Woda w misce co prawda nie może być wrząca, ale powinna być gorąca, czyli między 40 a 70 stopni Celsjusza. W przypadku sauny do twarzy nie używamy ręcznika, ponieważ dopływ powietrza z zewnątrz jest odcięty.
Na każdy problem
Jak już wspomniano, najważniejszym celem w przypadku inhalacji olejkami eterycznymi jest skuteczne udrożnienie nosa, co niemal zawsze przynosi pożądany efekt. Istotne jest, aby do inhalacji zawsze stosować olejki eteryczne od sprawdzonych firm, takich które wprowadzają na rynek nierozcieńczone esencje będące produktami destylacji parowej części roślin z wodą. Poniżej podane są przykłady olejków zalecanych do inhalacji w przypadku kataru i infekcji.
Wszystkie z wymienionych olejków mają różne, unikatowe właściwości. Warto je testować – w zależności od tego, czy naszym problemem są zatkane zatoki, czy też bardziej dokucza nam kaszel lub gardło. Z pewnością każdy znajdzie olejek, którego zapach po pierwsze będzie mu odpowiadał, a po drugie – będzie przynosił upragnioną ulgę.
Fot. Materiały prasowe
Informacja prasowa