Polip trzonu macicy zazwyczaj nie zagraża zdrowiu i przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Często wykrywa się go w rutynowym badaniu ginekologicznym połączonym z USG jamy macicy. Jakie są przyczyny powstawania takich zmian i czy każdy polip trzonu macicy wymaga usunięcia?
Polip trzonu macicy w wielu przypadkach (zwłaszcza, jeśli jest pojedynczy i niewielki) może nie dawać żadnych objawów. U większości pacjentek, które zgłaszają niepokojące symptomy, rozpoznaje się nieprawidłowości w zakresie krwawienia z dróg rodnych. Są to zazwyczaj długie, obfite i bolesne miesiączki, plamienia śródcykliczne, krwawienia i plamienia następujące po stosunku z penetracją pochwową, a także krwawienia w trakcie menopauzy i regularne plamienia tuż przed rozpoczęciem krwawienia miesięcznego. Rzadziej kobiety skarżą się na bóle w podbrzuszu oraz na upławy (te objawy pojawiają się zwykle, gdy polipów jest więcej i/lub są one duże). Co istotne, wymienione powyżej symptomy są nieswoiste (niecharakterystyczne), dlatego w procesie diagnostyki konieczne jest wykonywanie badań różnicowych (pozwalających postawić trafne rozpoznanie).
Niestety, przyczyny powstawania polipów na trzonie macicy nie są do końca poznane. Podejrzewa się, że wzrost takich zmian ma związek z okresami zwiększenia stężenia żeńskich hormonów płciowych (estrogenów) w organizmie, natomiast dokładny mechanizm tego zjawiska nie jest jasno określony. Więcej informacji o hipotezach dotyczących przyczyn powstawania polipów znajduje się tutaj: https://www.adamed.expert/pacjent/zycie-intymne/polipy-szyjki-i-trzonu-macicy. Co do zasady, polipy trzonu macicy są zmianami łagodnymi i w wielu przypadkach, po ich zdiagnozowaniu, stosuje się regularną obserwację zmiany (jeśli ta nie daje żadnych objawów).
Tak, jak zostało to wspomniane powyżej, w większości przypadków (przy braku dokuczliwych objawów) usuwanie polipów macicy nie jest konieczne. Pacjentka powinna być jednak poddawana regularnym badaniom ginekologicznym (w tym USG jamy macicy), by odpowiednio szybko można było wychwycić zmiany struktury czy rozmiaru polipa. Do wskazań do usunięcia polipa endometrialnego zalicza się:
Zabieg usuwania polipa trzonu macicy jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, przy pomocy histeroskopu – narzędzia z kamerą, dzięki któremu można wyciąć zmianę przezpochwowo, bez konieczności otwierania jamy brzusznej. Usunięta zmiana zawsze poddawana jest badaniu histopatologicznemu.
Źródła:
1. Lek. E. Stefanowicz, Polipy macicy: polip endometrialny (polip trzonu macicy) [w:] Medycyna Praktyczna, 25.08.2020
2. Lek. E. Stefanowicz, Polip szyjki macicy [w:] Medycyna Praktyczna, 04.09.2020
3. Prof. dr hab. n. med. W. Kuczyński, dr n. med. A. Kuczyńska, Polip w jamie macicy – plan postępowania [w:] Ginekologia po Dyplomie 01/2017
4. Lek. J. Doniec, lek. M. Szafarowska, Możliwości terapeutyczne minihisteroskopii zabiegowej [w:] Ginekologia po Dyplomie 02/2017
5. W. Rokita, M. Stanisławska, M. Spaczyński, E. Nowak-Markwitz, W. Kędzia, Elektrochirurgia zmian szyjki macicy i jej miejsce w profilaktyce raka szyjki macicy [w:] Ginekologia Polska 11/2009
Artykuł sponsorowany