O ciąży przenoszonej mówi się, kiedy mija termin porodu, a łożysko „starzeje się”, co oznacza, że nie pełni ono już swojej funkcji.
Do najczęstszych objawów przenoszenia ciąży należą:
Przenoszenie najczęściej ma miejsce podczas pierwszej ciąży, u matek po 35. roku życia i kobiet z nadwagą lub otyłością. Do przyczyn ciąży przenoszonej zalicza się nieprawidłowe oszacowanie terminu porodu, które może wynikać z nieregularnych cykli miesiączkowych u przyszłej mamy. Długość trwania ciąży uzależniona jest także od zaburzeń hormonalnych kobiety oraz genetyki. Do opóźnienia akcji porodowej może przyczynić się również stres.
Skutki ciąży przenoszonej widoczne są zarówno u matki, jak i u dziecka. Podczas akcji porodowej istnieje większe ryzyko pęknięcia krocza, krwotoku poporodowego i zapalenia błon płodowych lub błony śluzowej macicy. Dziecku z ciąży przenoszonej z kolei grozi małowodzie i zespół aspiracji smółki.
Należy dodać, że dziecko z ciąży przenoszonej różni się wyglądem od dzieci urodzonych w zaplanowanym terminie. Wyróżnia się ono pomarszczoną skórą, która łuszczy się na dłoniach i stopach oraz dłuższymi paznokciami. Bezpośrednio po narodzinach na jego skórze znajduje się znikoma ilość mazi płodowej i ma mniej tkanki tłuszczowej.
Kiedy miną dwa tygodnie od planowanej daty porodu, przyszła mama kierowana jest do szpitala. Jeżeli dziecku nie zagraża niebezpieczeństwo i wyniki badań są prawidłowe, nie warto wywoływać porodu tylko ze względu na upłynięcie wyznaczonego terminu, ponieważ poród indukowany najczęściej jest dłuższy i bardziej bolesny. Zaleca się wypróbowanie domowych sposobów na przyspieszenie porodu, takich jak: więcej ruchu, ciepła, długa kąpiel, masowanie brodawek czy zwiększona aktywność seksualna.
Joanna Karbownik
(joanna.karbownik@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com