Zastanawiacie się czy powiększyć rodzinę? Czy posłanie dziecka do przedszkola musi wiązać się z lękami separacyjnymi? Co zrobić, gdy szkoła staje się wyzwaniem nie tylko dla dziecka, ale także dla rodzica? I jak nie zwariować, gdy nastolatek zaczyna się buntować? Niezależnie od tego, w jakim wieku jest Wasze dziecko lub czy dopiero się o nie staracie, książka „Rodzicielski maraton”, powinna być obowiązkową lekturą dla wszystkich rodziców.
Profesor dr hab. n. med. Michael Schulte-Markwort to wybitny ekspert z dzieciny psychiatrii dzieci i młodzieży. Jest obecnie dyrektorem medycznym Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Kliniki Uniwersyteckiej w Hamburgu Eppendorfie (UKE) i Szpitala Dziecięcego w Altonie. Jego poprzednie publikacje dotyczyły m.in. jadłowstrętu psychicznego, a obecnie zajmuje się dotkliwym problemem wypalenia u dzieci i młodzieży. To znany także w Polsce autor książek „Wypalone dzieci” i „Zaburzenia u dzieci i młodzieży”.
Przed przeczytaniem książki „Rodzicielski maraton”, należy zdać sobie sprawę z jednej niezwykle istotnej rzeczy: nie będzie to instrukcja jak idealnie wychować swoje dzieci czy jak sprawić, by rodzicielstwo było bezstresowe a dzieci bezproblemowe. Wszystkie dzieci są wyjątkowe, a ich rozwój przebiega odmiennie. Nie istnieje „wzorzec” dziecka w danym wieku. Można jednak - i tu z pomocą przychodzi profesor Michael – nakreślić drogowskazy, ustawić znaki i zapalić światła przy każdym etapie rozwoju dziecka. Autor pokazuje możliwości odnajdywania własnych ścieżek z dziećmi i zachęca do działania we własnym tempie. Dlatego też istnieje bardzo ważna zasada: nie da się ustawić jednej reguły dobrej dla każdego dziecka. Rodzicielstwo i wychowanie to trudna sztuka, która wymaga poświęceń, czasu, cierpliwości, zrozumienia i nade wszystko dużo miłości, która dziecku jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Dzieci potrzebują kochającego, bezpiecznego i stymulującego środowiska dla ich optymalnego wzrostu i rozwoju. Pozytywne relacje z rodzicami, opiekunami i innymi członkami rodziny, a także stymulujące środowiska domowe kształtują architekturę mózgu dziecka i wpływają na rozwój wszystkich zdolności (fizycznych, społecznych, emocjonalnych, językowych i poznawczych). Wychowanie to niezwykła i bezcenna relacja pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Wychowywanie to kształtowanie drugiego człowieka. To ulepienie z gliny, swoimi własnymi rękoma - pięknego naczynia. To odpowiedzialność za to, jaką zawartość będzie skrywać owo naczynie. Wszystko co rodzice robią i co mówią do swojego dziecka, będzie miało swoje konsekwencje w jego dalszym życiu.
„Rodzicielski maraton” zawiera wiele przykładów, które autor przytacza ze swojej długoletniej pracy jako psychiatra dziecięcy oraz jako ojciec. Świadomość, że w tym czasami niełatwym okresie rodzicielstwa nie jesteśmy sami w zmaganiu się z podobnymi sytuacjami, może dodawać otuchy i napawać nadzieją, że nam również uda się przezwyciężyć rodzicielskie zmagania i być najlepszą podporą dla swoich pociech.
Rozdziały książki podążają za etapami rozwoju począwszy od dwóch kresek na teście ciążowym do momentu, gdy dziecko opuszcza rodzinne gniazdo i zaczyna żyć na własny rachunek. Uniwersalność tej książki sprawia, że można pominąć zamknięte już etapy i przejść do aktualnego. Po niektórych rozdziałach pojawiają się listy do dzieci na danym etapie rozwoju, które inspirują, zachęcają czytelnika do własnych przemyśleń, pomagają spojrzeć na rodzicielstwo z innej perspektywy i przypominają o właściwej relacji i komunikacji. Jest również miejsce na swój własny list, co może być dobrym sposobem na skupienie się na wewnętrzny dialogu ze swoim dzieckiem a także uchwyceniu i zastanowieniu się, co jest w danym momencie ważne.
Książka ta z pewnością pomaga obalić kilka rodzicielskich mitów i znaleźć indywidualną ścieżkę dla swojej rodziny. Jak sam autor opisał na wstępie: „Książka Rodzicielski maraton jest skierowana do odważnych rodziców, których na szczęście nie brakuje”. Z dużą pewnością, jest ona również dla rodziców świadomych odpowiedzialności płynących z decyzji o posiadaniu dziecka.
Iwona Szymbara
(iwona.szymbara@dlalejdis.pl)
Michael Schulte-Markwort, „Rodzicielski maraton”, Wydawnictwo Dobra Literatura, 2021