Każdy z nas ma inną wrażliwość na ból. Dla jednej osoby nie do wytrzymania okazuje się ból zęba, a drugą obezwładnia ból głowy. Trudno też określić natężenie bólu, gdyż mimo zastosowania skali 1-10, tak właściwie nie mamy żadnego miarodajnego punktu odniesienia.
Niestety, ból towarzyszy człowiekowi od zawsze, jedyne co się zmieniło to fakt, że dziś dysonujemy odpowiednimi środkami by ten dyskomfort zniwelować. Do niedawna cierpiącym ludziom musiały wystarczać zioła i różne, przygotowywane na ich bazie napary. Dziś, w dobie wysoko rozwiniętej medycyny, istnieje szereg różnych środków skutecznie uśmierzających ból.
Do najpopularniejszych i najbezpieczniejszych lekarstw przeciwbólowych należą te wyprodukowane na bazie paracetamolu. Należą ona do grupy środków bezpiecznych dla kobiet w ciąży oraz dzieci już od pierwszych dni życia. Popularnymi lekami są również te, w których substancją czynną jest Ibuprofen. Jednak ten związek chemiczny ma już trochę inne spectrum działania i zaleca się stosować go u dzieci dopiero po 3 miesiącu życia (ich waga powinna przekroczyć 6 kg). Bywa, że ból jest na tyle silny, iż jeden lek nie może go zwalczyć. W takich przypadkach zaleca się stosować paracetamol i ibuprofen naprzemiennie. Na rynku mamy jednak jeszcze inne środki przeciwbólowe bazujące na odmiennych substancjach czynnych, które możemy dostać w aptece bez recepty. Ich głównym składnikiem są: kwas acetylosalicylowy, metamizol, naproksen, deksketoprofen, diclofenac. W przypadku, gdy natężenie bólu jest zbyt silne i leki dostępne od ręki nie są w stanie sobie z nim poradzić, należy umówić się do internisty, który może zalecić inne środki przeciwbólowe. Ważne jednak, by przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy zapoznać się z dołączoną do niego ulotką, bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Katarzyna Jabłońska
(katarzyna.jablonska@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com