Terapia hormonalna to jedna z często wybieranych metod zapobiegania ciąży, ale także sposób na wyrównanie gospodarki hormonalnej i przywrócenie prawidłowych funkcji organizmu. Stosowanie leków antykoncepcyjnych niejednokrotnie jest niezbędnym elementem leczenia wielu chorób czy dolegliwości.
Jednak źle dobrane tabletki antykoncepcyjne, mimo swojej skuteczności, mogą niekorzystnie wpływać na organizm kobiety i wywoływać niepożądane skutki uboczne. Aby mieć pewność, że stosowana terapia nie wpłynie negatywnie na organizm, należy przyjmować tylko takie leki, które są bezpieczne dla kobiety.
Dostępne na rynku tabletki antykoncepcyjne mogą być jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe, różniące się stężeniami składników czynnych. Dobór odpowiedniego leku zależy od wielu czynników, w tym od obciążenia genetycznego kobiety, jej codziennych nawyków czy przyjmowanych leków.
Możliwe działania niepożądane podczas terapii hormonalnej mogą wywołać również otyłość, nadciśnienie czy palenie papierosów.
Zbyt małe lub zbyt duże stężenie składników czynnych w przyjmowanym leku może powodować nieoczekiwane reakcje organizmu. Wśród skutków ubocznych najczęściej zgłaszanych przez kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne wymienić należy między innymi:
Każda taka dolegliwość powinna zostać skonsultowana z lekarzem, który upewni się, czy terapia hormonalna działa jak należy i czy nie jest konieczna zmiana podawanego leku lub jego stężenia.
Często wskazane wyżej objawy pojawiają się tylko na początku stosowania leków hormonalnych, a z czasem całkowicie się wyciszają. Krótkotrwałe skutki uboczne nie powinny nas niepokoić, jednak dłużej utrzymujące się dolegliwości oznaczają nieprawidłową reakcję organizmu kobiety na hormony i wymagają reakcji ginekologa.
Jak reagować na źle dopasowaną antykoncepcję hormonalną?
Tabletki antykoncepcyjne składają się z różnego rodzaju hormonów, które w mniejszym lub większym stopniu mogą zaburzyć gospodarkę hormonalną organizmu kobiety. Mimo prawidłowo przeprowadzonego wywiadu ginekolog nie zawsze za pierwszym razem jest w stanie dobrać odpowiednie tabletki, które nie wywołają żadnych działań niepożądanych.
Wówczas bardzo ważne jest, by jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i opowiedzieć o swoich objawach po to, by ginekolog mógł zmienić stężenie lub rodzaj przyjmowanych przez kobietę hormonów, a w konsekwencji zminimalizować lub całkowicie pozbyć się skutków ubocznych, które męczą kobietę.
Warto pamiętać, że prawidłowy dobór leków antykoncepcyjnych wymaga czasu i cierpliwości, nie oznacza to jednak, że musimy godzić się na przykre dolegliwości wywołane antykoncepcją.
Aleksandra Kowal
(aleksandra.kowal@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com