Nadciśnienie to poważna choroba, która wymaga leczenia pod okiem lekarza. W przeciwnym razie może skutkować powikłaniami np. uszkodzeniem wzroku i nerek, zawałem lub udarem. Dlatego ważne jest, by w czasie urlopu nie zapominać o stosowaniu przepisanych przez lekarza środków na nadciśnienie. Lato to także dobry moment, by skorygować swoje przyzwyczajenia. Warto zmobilizować się do aktywności na świeżym powietrzu, zmian w diecie oraz codziennych zwyczajach.
- Dbaj o dobre samopoczucie - stres sprawia, że organizm wydziela hormony, które przyspieszają akcję serca i zwężają naczynia krwionośne. A to z kolei zwiększa ryzyko nadciśnienia. Staraj się więc dystansować do problemów i każdego dnia znaleźć czas na relaks oraz odpoczynek.
- Ogranicz sól - postaraj się ograniczyć solenie potraw, ale nie rezygnuj z tej przyprawy całkowicie. Sól zawiera bowiem elektrolity, które w upały są wyjątkowo potrzebne oraz jod ważny m.in. dla zdrowia naszej tarczycy. Zamiast przesolonych sklepowych wędlin jadaj te domowe, unikaj konserw i garmażerki. Do przyprawiania dań używaj suszonych ziół.
- Nawadniaj się - picie dużych ilości wody, szczególnie latem, nie tylko poprawi twoje samopoczucie, ale również zmniejszy ryzyko skoków ciśnienia. Łącznie powinnaś przyjąć ponad 2 litry wody na dobę.
- Nie przesadzaj z chłodzeniem się - niskie temperatury niekorzystnie wpływają na ciśnienie. Gdy marzniesz, naczynia krwionośne kurczą się, przez co podnosi się ciśnienie krwi. Nie przesiaduj za długo w zimnej wodzie basenowej oraz nie przesadzaj z kąpielami w morzu. Pamiętaj też, że wieczory potrafią być chłodne, więc dostosuj odpowiedni strój.
- Zacznij się więcej ruszać - badania wykazują, że aktywność fizyczna skutecznie redukuje ciśnienie i dodatkowo zwiększa średnicę światła naczyń wieńcowych, co z kolei ogranicza ryzyko zawału. Dlatego warto znaleźć pół godziny dziennie, by się nieco poruszać.
Klaudia Kwiatkowska
(klaudia.kwiatkowska@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com