Tatuaże są znane od wieków. Utrwalane na ciele wzory i symbole wyrażały kiedyś przynależność do danego plemienia, grupy społecznej czy religii. Obecnie za pomocą tatuaży prezentuje się hobby, motywuje do działania samego siebie i oddaje hołd zmarłym osobom. Choć mówi się głównie o pozytywnych aspektach wykonywania tatuaży, może mieć ono także negatywne skutki dla zdrowia.
Choć reakcja alergiczna na barwniki do tatuowania zachodzi stosunkowo rzadko, zawsze trzeba mieć na uwadze prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Uczulenie pojawia się po zastosowaniu czerwonego lub żółtego pigmentu. Do objawów alergii należy zaczerwienienie skóry, obrzęk i świąd występujący w miejscu tatuażu oraz jego okolicach.
Wykonywanie tatuaży może przyczyniać się do powstawania bliznowców (keloidów). Bliznowce pojawiają się w wyniku zwiększonego tempa wymiany naskórka. Jeśli tatuator podejmie się pracy na zmianie keloidowej, istnieje ryzyko jej powiększenia się. Jeżeli natomiast tatuaż zostanie wykonany na zdrowej skórze, bliznowce mogą pojawić się na wytatuowanym wzorze. Osobom o skórze z tendencją do zmian keloidowych nie poleca się robienia tatuażu.
Kiedy w studiu tatuażu nie są przestrzegane zasady higieny, łatwo o infekcje bakteryjne, takie jak zakażenie gronkowcem lub paciorkowcem, czy też pojawienie się ropnia. Używanie niesterylnych igieł powoduje przenoszenie chorób, takich jak HIV czy wirusowe zapalenie wątroby typu B i C.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wykonaniu tatuażu trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najistotniejszą z nich jest wybór profesjonalnego studia, które cieszy się zaufaniem klientów. Przed wizytą możesz poprosić o konsultację, podczas której tatuator udzieli wszelkich informacji i odpowie na pytania. Wtedy sprawdź też, czy stanowisko pracy jest czyste, a używane do tatuowania igły są wymieniane po każdym kliencie. Możesz także przeczytać w internecie opinie na temat miejsca, do którego planujesz się udać. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Joanna Karbownik
(joanna.karbownik@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com