Typowe dolegliwości, które świadczą o niedokrwistości to ciągłe zmęczenie, senność, brak sił i bladość skóry. Ale czasem objawy anemii mogą nie być takie oczywiste i charakterystyczne , dlatego też trudno je połączyć z niedoborami żelaza, kwasu foliowego czy witaminy B12, które stanowią najczęstszą przyczynę anemii.
Anemia spowodowana niedoborem witaminy B12 może objawiać się nawracającymi nudnościami i bólami brzucha, które pojawiają się bez konkretnej przyczyny. Skutkiem tego może być chudnięcie, zaburzenia zmysłu smaku i wzmożony apetyt na niejadalne produkty, takie jak glina czy kreda. Innym objawem anemii mogą być również zmiany widoczne na języku - staje się on bardziej czerwony, powiększony, ale również może pojawić się uczucie mrowienia czy pieczenia.
Niektóre objawy anemii bardzo łatwo pomylić i przypisać innych schorzeniom. Nadmierne pragnienie najczęściej kojarzone i przypisywane jest cukrzycy. Tymczasem może być ono również objawem anemii wynikającej z niedoboru żelaza w naszym organizmie. Kołatanie serca odczuwalne jako nieregularny rytm również może być jednym z objawów niedoboru tego składnika odżywczego. Anemia może też objawiać się uczuciem swędzenia stóp, mrowienia oraz drętwienia naszych kończyn dolnych.
Żelazo występuje w naszym pożywieniu w dwóch postaciach: hemowej (znacznie łatwiej przyswajalne) oraz bezhemowej. Żelaza hemowego należy szukać w podrobach (wątróbka), czerwonym mięsie (wołowinie, wieprzowinie), drobiu i rybach. Natomiast żelazo niehemowe możemy znaleźć w jajach, nabiale, orzechach i ciemnozielonych warzywach (takich jak szpinak czy natka pietruszki). Żelazo pomagają uzupełnić także suplementy diety, zawierając między innymi naturalne wyciągi z roślin.
Klaudia Kwiatkowska
(klaudia.kwiatkowska@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com