Główna bohaterka powieści Agnieszki Panasiuk to żyjąca pod koniec XIX wieku aktorka i tancerka o imieniu Aleksandra. Święcąca triumfy w Warszawie bohaterka łamie nogę i zmuszona jest odbyć rekonwalescencję. Postanawia spędzić ją na swoim rodzinnym Podlasiu. Aby owocnie spożytkować czas pobytu w rodzinnych stronach, zajmuje się organizowaniem patriotycznych koncertów oraz nauczaniem na polskiej pensji.
Jej codzienność nie będzie oczywiście sielankowa. Trudne wydarzenia i bolesne wspomnienia z przeszłości dają bowiem mocno o sobie znać. Między innymi sprawa relacji z babką, która zajmowała się kiedyś wychowaniem Aleksandry, chciała mieć decydujący wpływ na życie bohaterki i zmusić ją do małżeństwa z wybranym przez siebie kandydatem. Bohaterka stanie także przed bardzo poważnym dylematem, będzie musiała bowiem zdecydować, czy postawić na pierwszy miejscu w swoim życiu karierę sceniczną, czy może pójść za głosem serca i pozostać na Podlasiu przy boku mężczyzny, którego obdarzyła głębokim uczuciem. Co postanowi Aleksandra? Jak potoczą się jej losy? Odpowiedzi w powieści.
"Aleksandra na Podlasiu" to niebanalna, klimatyczna obyczajówka z wątkami historycznymi i romantycznymi. Lektura dla osób lubiących utwory z niespieszną akcją, lektura przenosząca czytelnika w przeszłość, lektura, która przez swój język przypomina staropolskie zwroty i obyczajowość. Atutem publikacji jest świetnie odmalowanie tło historyczne, opisy dawnych polskich tradycji i zwyczajów, różnorodność postaci i wątków. Miłość, przyjaźń, działalność charytatywna, samorealizacja, radzenie sobie ze sławą, rozwój talentów - to tylko niektóre z motywów obecnych w utworze Agnieszki Panasiuk. "Perełką" tekstu jest obecność w nim wybitnych postaci, takich jak Stefan Żeromski czy Bolesław Prus. Kto sięgnie po powieść, będzie mieć szansę spędzić kilka przyjemnych godzin w towarzystwie nietuzinkowej artystki i powiązanych z nią osób, wniknąć w klimat podlaskiej prowincji oraz poczytać o tym, w jakich czasami okolicznościach "jedna nic nie znacząca chwila potrafi uruchomić całą lawinę zdarzeń". Kto doczyta do końca, pozna wszystkie szczegóły.
Iwona Trojan
(iwona.trojan@dlalejdis.pl)
Agnieszka Panasiuk, “Aleksandra na Podlasiu”, wydawnictwo Szara Godzina, Katowice 2021